Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Nejlepší tipy, jak zvládnout jarní úklid za pár korun s tím, co dům dal

/
 • (iStock.cz)
  10. března 2023 ● 06:00

  K tomu, abyste měli doma čisto, není potřeba police plná speciálních prostředků, vystačíte si i s tím, co ukrývá spíž, lednička nebo koupelna.

  Bude to levnější a v řadě případů i ekologičtější. Navíc když zapomenete koupit klasický přípravek v drogerii, najdete v domácnosti snadno náhradu. S touto top desítkou máte vystaráno!

 • 1.

  Soda zmůže skoro vše

  Autor: iStock.cz

  Obyčejná jedlá soda, kterou přidáváme do pečení, si umí poradit s napálenými hrnci, plechy a pekáči, stačí ji nasypat na dno kastrolu nebo jinou znečištěnou plochu, zalít vodou a zahřát. Poté nechte několik hodin odstát a umyjte. Kašičkou ze sody a vody vyčistíte umyvadla, vanu, spáry mezi dlaždičkami a podobně. Když dáte do rendlíku na dno alobal, přisypete sodu nebo prášek do pečiva, zalijete horkou vodou a vložíte stříbrné šperky, krásně se vyčistí. Až je vyndáte ze sody, dobře je omyjte.

 • 2.

  Ocet všechno vydezinfikuje

  Autor: iStock.cz

  Naše babičky se bez něj neobešly – dávaly ho častěji do jídla než my a omývaly jím syrové maso, dezinfikovaly prkénka a „neutralizovaly“ pachy z cibule nebo česneku. Myly jím stůl, linku i podlahu. Ocet můžeme používat na čistění ledničky, promývání pračky nebo myčky, zkrátka tam, kde potřebujeme ničit choroboplodné zárodky nebo odmašťovat. Spolu se sodou tvoří směs, kterou se dobře čistí lehce zanesené vodovodní odpady nebo ty, které chcete protáhnout. Pozor, smísení obou surovin hodně pění!

 • 3.

  Citron báječně leští

  Autor: iStock.cz

  Vymačkané půlky citronu nevyhazujte, díky nim se zbavíte vodního kamene nebo mýdla na kohoutcích a jiných kovových předmětech, vyčistíte koupelnu, ale také zbavíte zápachu kuchyňská prkénka. Když citron vyvaříte v rychlovarné konvici, bude čistá.

 • 4.

  Sůl je bič na usazeniny

  Autor: iStock.cz

  Hrnečky, které hyzdí stopy od kávy a čaje, prokouknou, když je vyčistíte navlhčenou solí na kousku hadříku nebo houbičce. Sůl si ale poradí i se skvrnami od vína na koberci nebo oblečení, odstraní nánosy vyteklé polévky či mléka z plotýnek. U sklokeramických desek je třeba postupovat opatrně, abyste je nepoškrábali.

 • 5.

  Majonéza obnoví dřevo

  Autor: iStock.cz

  Ošklivé kruhy od hrnečků a skleniček na dřevěných plochách mají šanci zmizet, když je potřete vrstvou majonézy, necháte chvíli působit a vyčistíte. Bezvadně se s ní ale odstraňují i polepy předmětů, etikety z láhví nebo cenovky.

 • 6.

  Banán oživí květiny

  Autor: iStock.cz

  Chcete, aby se listy vašich pokojovek leskly? Přejeďte je vnitřkem slupky od banánu. Ta je plná živin, jež rostlinám vyhovují, můžete ji nechat pár hodin louhovat ve vodě, kterou pak zalijete květiny. Někdo ji i seká do substrátu. Banánovou slupkou také vyčistíte koženou obuv, tašky nebo sedačku. Pomůže i s vyleštěním štříbrných šperků.

 • 7.

  Kečup krásně vyčistí vanu

  Autor: iStock.cz

  Umyvadlo, WC mísu, vanu, dřez a podobně vyleštíte díky kečupu. Pokud nechcete plýtvat jídlem, využijte zbytky kečupu na dně láhví. Na povrch naneste vrstvu a dobře ji rozetřete. Nechce působit a smyjte. Kečup čistí díky obsaženému octu a kyselinám, má tu výhodu, že nesteče tak rychle jako ocet. Je skvělý i na připáleniny a zašlé šperky.

 • 8.

  Colový nápoj je kartáč

  Autor: iStock.cz

  I když bychom neměli pít moc kolových limonád, jako lék po douškách fungují dobře na trávení nebo kašel. A uplatní se i jako čistidlo v domácnosti, třeba na usazeniny od vodního kamene nebo mýdla, doslova nahradí kartáč. Když si v láhvi smícháte kolový nápoj se zubní pastou, získáte účinný prostředek na mytí různých povrchů.

 • 9.

  Není nad zubní pastu

  Autor: iStock.cz

  Také z koupelny je dobré využít vše. Ve zbytcích šamponů můžete prát jemné prádlo, lahvičky s trochou sprchového gelu naplňte vodou a používejte na čistění umyvadel, vany nebo WC. Budete udiveni, kolik přípravku je v nádobkách, které už jste chtěli vyhodit do odpadu. To se týká i zubních past. Když je vymačkáte (případně i rozstřihnete tubičku a zbytky pasty vytřete hadříkem), dostanete vynikající čistidlo. Prkénka zbaví zápachu, žehličku špinavých nánosů, poradí si se zašlými kohoutky u umyvadla.

 • 10.

  Pěna zničí zamlžení

  Autor: iStock.cz

  Díky běžné pěně na holení budou mít hrnce a pánve zase čistá dna. Vypucujete troubu, včetně zašlých dvířek, ale různé skleněné povrchy. Jako zrcadlo v koupelně se poté, co na něj nanesete, rozetřete a dobře opláchnete pěnu, nejen zaleskne, ale přestane se mlžit.

 • 11.

  Další tipy a triky

  Autor: iStock.cz

  • Úzké skleněné nádoby, třeba vázy, do nichž nedostanete ruku ani kartáček, budou zářivé poté, co do nich zasypete rýži, zalijete teplou vodou a pořádně protřepete.
  • Vodu z uvařených brambor použijte na mytí podlahy. Slupky od brambor zase zatočí s mastnotou.
  • Vaječné skořápky, které z hygienických důvodů nejprve necháte přejít horkem v troubě a pak rozdrtíte, vyčistí například připálené nádobí.
  • Škrob vysaje mastné skvrny, spolu se sodou a boraxem vyčistí koberce. Někdo používá vodu s přídavkem škrobu i na mytí oken.

   

  Článek vyšel v novém čísle časopisu Blesk Hobby. Březnové číslo je nabité jarní a velikonoční inspirací. Najdete tu spoustu nápadů na tvoření a dekorace. Nechybí ani skvělé recepty na sváteční jídla podle našich babiček. Podíváme se i na návštěvu k oblíbené herečce Báře Kodetové. A jako dárek dostanete k časopisu krásné velikonoční samolepky. Časopis koupíte ve všech trafikách nebo si ho můžete objednat v pohodlí vašeho domova v našem iKiosku.

   

Články odjinud

Dnešní horoskopy