Zubní pasta
Autor: iStock

Připravte si půl hrnku jedlé sody, do které přidávejte tolik vody, dokud se nevytvoří kašička. Můžete, ale nemusíte, přidat i tři lžičky soli, která pastě přidá jemnou drsnost, ale i slanou chuť, která nemusí vyhovovat každému. Přidejte deset kapek esenciálního oleje podle svých preferencí. Promíchejte a uchovávejte v uzavíratelné dóze. Spotřebujte do týdne.

Ústní voda

Autor: istock.com

Kdo má obavy, že by si mohl sodou poškodit sklovinu, může ji využívat jen jako ústní vodu, která má skvělé deodorační účinky. Jak na to? Stačí, když do 1 dl vody přimícháte 1 lžičku sody. Promíchejte a důkladně si vykloktejte. Poté ještě ústa vypláchněte čistou vodou.

Maska pro zářivou pleť

Autor: istock.com

Rychlá je i maska pro rozzáření zašedlé pleti. Potřebujete lžíci jedlé sody, lžíci pomerančové šťávy a lžíci šťávy z čerstvé mrkve. Smíchejte a vytvořenou pastu naneste na obličej a nechte působit 15 minut. Opláchněte studenou vodou. Maska vyhlazuje póry, napíná pleť a dodává krásnou barvu. Můžete si ji dopřát 2krát týdně.

Proti pocení

Autor: istock.com

Lžíci sody promíchejte se lžící citronové šťávy a vytvořte pastu. Tu pak naneste na části těla, které se nejvíc potí. Nechte působit přibližně 15 minut a poté se osprchujte.

Proti plísni na nehtech

Autor: istock.com

Naplňte třetinu kbelíku vodou a přidejte šálek bílého octa. Namočte nohy na 15 minut do lázně. Pak je osušte papírovým ručníkem. Octovou vodu vylijte a naplňte kbelík do jedné třetiny znovu vodou, do které přimíchejte 5 lžic jedlé sody. Opět si dopřejte 15minutovou lázeň. Poté důkladně osušte.

Pro lesk vlasů

Autor: iStock

Soda vlasy rozzáří, vyčistí od zbytků škodlivin a odmastí. Smíchejte ji s vodou tak, aby vznikla pasta. Vlasy si pořádně namočte a pastu do nich důkladně vmasírujte. Poté pečlivě propláchněte příjemně vlažnou vodou. Opakujte maximálně jednou za dva týdny.

Lék na akné

Autor: iStock

Příprava je jednoduchá. Jednu lžičku sody rozmíchejte v jedné lžičce vody na hladkou pastu. Důkladně si očistěte obličej a pastu naneste na pupínky. Nechte působit asi tři minuty. Opláchněte vlažnou vodou. Tento recept funguje i proti černým tečkám.

Pro krásné nohy

Autor: istock.com

Chcete mít krásná chodidla? Kbelík naplňte do jedné třetiny teplou vodou a přidejte tři lžíce sody. Do lázně si na 20 minut namočte nohy. Poté použijte pemzu, kterou důkladně, ale jemně odstraňte změklou odumřelou kůži. Pak nohy natřete hydratačním krémem nebo olejem a nasaďte si ponožky. Proceduru opakujte tři dny po sobě.

Zpevnění hřívy

Autor: iStock

Do jednoho hrnku teplé vody vsypte dvě lžíce jedlé sody, nechte rozpustit, vmasírujte do vlasů a důkladně opláchněte. Asi 20 ml jablečného octa smíchejte s dalším hrnkem teplé vody a vlasy ještě jednou opláchněte. Neaplikujte častěji než jednou dvakrát za měsíc. Vlasy jsou po „zálivce“ krásné, ale při častějším použití by se vysušovaly.

VÍTE, ŽE…

Odborný název jedlé sody je hydrogenuhličitan sodný. Je to jemný bílý prášek se zásaditým pH, který má v domácí péči spoustu překvapivých účinků a benefitů.

Článek vyšel v časopise Blesk zdraví. Zakoupíte ho v každé trafice nebo v našem iKiosku. Poštovné je zdarma.