Křivoklát: Jarmark i betlémské světlo

Autor: Profimedia.cz

Termín: 9. až 17. 12. 2023 vždy o víkendech

Na co se můžete těšit?

V čase adventu se na hradě tradičně pořádá jarmark s ukázkami řemesel a  bohatým programem pro děti i dospělé. Těšte se na provazochodkyni, anděly na chůdách, žongléra, pohádky, vánoční hru, lidový tanec i jarmareční hudbu. Děti odešlou dopis Ježíškovi přímo z křivoklátské Ježíškovy pošty. Samozřejmě  nebudou chybět medovina, svařák a dobroty všeho druhu.

Nenechte si ujít: V sobotu 16. 12. se návštěvníci pokusí o vytvoření nového českého rekordu a vyrobí "nejdelší papírový vánoční řetěz vytvořený za 6 hodin". V neděli sedmnáctého si z Křivoklátu můžete odnést pravé betlémské světlo.

Karlštejn: Do vánoční rezidence i na Rybovku

Autor: Profimedia

Termín: 1. až 17. 12. 2023 vždy pátky, soboty a neděle

Na co se můžete těšit? 

Na náš nejznámější hrad určitě stojí za to se vypravit i během adventu. Vánoční atmosféru a tradice připomene adventní výzdoba Císařského paláce v rámci běžných prohlídek základního okruhu Císařská rezidence Karla IV.  A určitě si také nenechte ujít návštěvu Muzea betlémů v podhradí, kde k největším lákadlům patří mechanické betlémy, Karlštejnský královský betlém a největší loutkový betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků.

Náš tip: 10. 12. 2023 zazní v Rytířském sále Císařského paláce Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby, a to hned dvakrát: od 17 a 19 hodin.

Loučeň: Stromečky, světla a největší adventní věnec

Autor: Zámel Loučeň

Termín: 17. 11. 2023 až 21. 1. 2024

Na co se můžete těšit? 

Vydejte se na oblíbené prohlídky zámku Loučeň s názvem Příběh vánočního stromečku. Výstava už pošesté nabídne dvacítku stromečků nazdobených stovkami českých ozdob. Kromě prohlídek bude připravena dílna, kde si můžete dozdobit vlastní ozdobu, kterou si přinesete, nebo si nějakou zakoupit.

Od první adventní soboty můžete na nádvoří zámku obdivovat také největší adventní věnec v Česku. Jeho křest, při kterém andělé rozsvěcují svíce a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období, se koná v sobotu 25. 11. od 16.00 hod.

Náš tip: Výstava Světla vyprávějí, při níž se zámecká zahrada promění ve světelný park plný zářících světelných soch a dekorací, je na Loučeni k vidění už od října a potrvá až do 21. 1. 2024, vždy od 17 do 21 hodin.

Sychrov: Adventní trhy a prohlídky s čerticí

Autor: Zámek Sychrov

Termín: 25.–26. 11. 2023

Na co se můžete těšit?

Na zámku Sychrov si užijete tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé i s velkým betlémem. O tomto víkendu se rodiny mohou vydat také na dětskou Prohlídku s čerticí, která trvá zhruba dvacet pět minut. Spatříte při ní ty nejkrásnější zámecké prostory.

Opočno: Vánoční jarmark, dílničky i podvečerní prohlídky

Autor: Zámek Opočno

Termín: 9.–10. 12. 2023 (jarmark), prohlídky jsou rozepsané níže

Na co se můžete těšit?

Nenechte si ujít sváteční jarmark v areálu zámku v Opočně. Nebudou chybět prodejci rukodělných výrobků, rozličných vánočních ozdob, dekorací, vůně perníčků, cukrovinek, medových specialit a tradiční vánoční výrobky. V prostorách bývalé zámecké kuchyně budou dílničky, kde si kromě vyrábění můžete vyzkoušet historické mechanické hry, a děti určitě rády nakouknou do pekelné místnosti. Užijete si také bohatý doprovodný program, prohlédnete si slaměný betlém před hladomornou, pohladíte ovečky v ohradě. Také si můžete prohlédnout adventní zámecké interiéry.

Prohlídky: Zajděte na některou z podvečerních adventních prohlídek, které se v Opočně konají vždy v pátek 1., 8. a 15. 12. 2023 od 18 a 18.30 hod.
O víkendech 2. a 3., 9. a 10., 16. a 17. prosince 2023 si můžete od 10 do 15 hodin (9. 12. až do  20 hod. a  10. 12. do 16 hod.) projít adventně nazdobený zámek.

Bítov: Prohlídky i kastelánovy klobásy

Autor: Hrad Bítov

Termín: 19. a 10. 12. 2023

Na co se můžete těšit? 

Čekají vás vánočně vyzdobené interiéry v I. patře paláce. Prohlídka bude už tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde se můžete těšit na malé vánoční občerstvení. Kastelán vás pozve na grilované klobásky.

Náš tip: Vždy v 11 a 13 hodin zazní v hradní kapli vánoční písně a koledy.

Blatná: Trhy, prohlídky i kluziště

Autor: Zámek Blatná

Termín:  Od 25. 11. do 17. 12. 2023 vždy o víkendu

Na co se můžete těšit?

Nakoupíte ručně vyráběné výrobky a tradiční dobroty jako například trdelník, svařené víno a mnoho dalších vánočních specialit. Děti i dospělí se zabaví v dílničkách, zabruslí si na kluzišti a užijí si prohlídku vánočně vyzdobených komnat tohoto jihočeského zámku.

Zámecké trhy ve Žďáru nad Sázavou 

Autor: Zámek Ždár nad Sázavou

Termín:  2. až 3. 12. 2023

Na co se můžete těšit?

První prosincový víkend se na zámku už tradičně koná vánoční trh. Nakupte si dárky i věci jen tak pro radost, dejte si pečené cukroví nebo svařené víno. Nebudou chybět ani dílničky pro děti a hudební vystoupení.

Rabí: Podvečerní prohlídky i ohně na nádvoří

advent
Autor: Hrad Rábí

Termín: 9. 12. 2023 od 15.45 do 19.30 hod.

Na co se můžete těšit?  

Zažijte neopakovatelnou atmosféru zimního hradu Rabí a navštivte podvečerní prohlídky. Dozvíte se více o tom, jak dobu adventu a Vánoc trávili naši předci, a poodhalíte také něco ze symboliky tohoto období. Během večera se můžete ohřát u jednoho z velkých ohňů na nádvoří a ochutnat svařené víno či čaj. Vánoční náladu podtrhnou středověká hudba a koledy v podání plzeňské skupiny Gutta.

Vánoce na Slezskoostravském hradě

Autor: Slezkoostravský hrad

Termín: 9. 12. 2023 od 10 do 16 hod.

Na co se můžete těšit?

Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru na tradičním jarmarku. Dozvíte se něco o vánočních zvycích, ochutnáte pečené kaštany, odlejete olovo... Své umění předvede třeba mistr pregéř, který ukáže ražbu. Chybět nebudou zvířátka, betlém, koledy nebo divadlo. Děti tu dokonce mohou napsat dopis Ježíškovi, přímo na hradě totiž najdete Ježíškovu poštu.

Náš tip: Od 1. 12. do 7. 1. 2024 navštivte výstavu betlémů.

Praha: Nejkrásnější trhy na světě s výhledem na Hrad

Autor: Traga

Termín: 2. 12. 2023 až 6. 1. 2024

Na co se můžete těšit?

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí byly oceněny jako nejkrásnější trhy v Evropě, a dokonce i na světě! Proto byste si je rozhodně neměli nechat ujít. Jde také o největší vánoční trhy u nás. Čekají vás živá vystoupení folklórních, národopisných a dětských souborů z České republiky i ze zahraničí. Velkým unikátem je i každoročně nová výzdoba, která vždy vychází z českých tradic. Jaká asi bude ta letošní?

EXTRA TIP: Mapa českých vánočních trhů. Kam vyrazíte?