Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Necítíte se dobře? Vyzkoušejte domácí bylinné koupele, které dokážou divy!

/
 • (istock.cz)
  29. října 2021 ● 06:00

  Byliny jsou darem od přírody nám lidem, ať už toto slovní spojení vypadá jako otřepaná fráze či nikoliv. Tyto dary dokážeme s chutí přijmout v podobě dobrého jídla nebo po nich sáhneme jako po léku na různé lidské i zvířecí neduhy. Bylinné silice a extrakty z bylin nám mohou pomoct zkoncentrovat mysl, uleví nám od nespavosti, uklidní organismus ve vypjatých obdobích a dokážou zregenerovat naše bolavé tělo. Vnitřně a také díky blahodárným koupelím.

  Teplé bylinné koupele zlepšují prokrvení pokožky, což vede k regeneraci tkání, a proto jsou obzvláště vhodné pro sportovce a aktivní lidi nebo jako úleva po náročném dni v práci. Bylinné koupele lze samozřejmě využít i jako rychlou úlevu v podobě koupele nohou. Po 20 minutách klidu s nohama v teplé vodě budou zrelaxované nejen vaše končetiny, ale i vaše mysl.

   

  Jsou to právě bylinné extrakty, výtažky z rostlin, které dokážou laboratoře díky moderním technologiím koncentrovat, „zmenšit“ pro všestranné užití, a také silice, éterické neboli esenciální látky obsažené ve všech rostlinách, které tělu při koupelích poskytují úlevu. Každá bylina má jiné účinky, velmi efektivně se dá použít jejich kombinace, která uleví unaveným svalům či namáhanému kloubnímu aparátu nebo pomůže tělu v boji proti nachlazení.

   

  Pro své léčivé účinky jsou bylinné přísady do koupelí využívány i v profesionálních balneo provozech mnoha lázeňských domů, třeba v Poděbradech nebo ve Františkových Lázních. Domácí koupel může nahradit i tu profesionální, pokud použijete správnou a osvědčenou bylinnou koupelovou směs.

   

  Jaké bylinky by měla léčivá koupel obsahovat? 

 • 1.

  Kopřiva dvoudomá

  V lidové medicíně se dříve kopřivami šlehaly klouby. Věřilo se, že tato procedura pomůže nemocnému od revmatu – a skutečně tomu tak bylo. Postižené místo se totiž prokrvilo, díky čemuž došlo k úlevě od bolesti. Soudobé poznatky potvrzují moc kopřivy ulevit od kloubního onemocnění, bolestí páteře i od potíží spojených s křečovými žílami. Tato žahavá bylina má také schopnost detoxikovat organismus, a to nejen v případě popíjení nálevu z kopřivy, ale i při léčebných koupelích. 

 • 2.

  Máta peprná

  Pokud vás trápí obtíže spojené s revmatismem, stane se kromě kopřivy vaší oblíbenou bylinou i máta pro svůj zklidňující, chladivý efekt a schopnost tlumit bolest. Koupel z máty může pomoct zmírnit svědění i bolesti jako důsledek ekzémů či jiných kožních vyrážek. Máta umí očistit kůži od potu a ochladit organismus, což oceníte v horkém letním dni nebo po sportovním výkonu. Zapomenout se však nesmí ani na její jedinečnou vůni, která příjemně osvěžuje mysl.

 • 3.

  Levandule lékařská

  Levanduli přidávali do koupelí již staří Římané. Říká se, že její jméno vzniklo z latinského slova lavare, tedy koupat se. Podobně jako máta umí i levandulové silice příjemně prokrvit pokožku. Levanduli se nedá odepřít ani schopnost ulevit od revmatických bolestí. Na levanduli se obraťte také v případě špatně se hojících ran, ty pomůže vyléčit. Omamná vůně levandule zklidňuje mysl. 

 • 4.

  Vrba bílá

  Podobně jako u kopřivy a máty i výtažky z vrby umí ulevit od bolavých kloubů a svalů. Díky svíravým, protizánětlivým a dezinfekčním účinkům na kůži vrba ulevuje od kožních onemocnění, vyrážek a nadměrného pocení. Pokud trpíte na nepříjemné pocení nohou, můžete si připravovat místo koupelí celého těla jen koupele chodidel.

 • 5.

  Heřmánek pravý

  Zatímco kopřiva, máta a vrba působí hlavně na klouby, heřmánek umí léčit rány na kůži. Díky jeho protizánětlivým a hojivým účinkům se koupel s heřmánkovým výtažkem nebojte používat při bolavých ekzémech a dalších kožních problémech, které způsobují ranky na kůži. Heřmánek umí harmonizovat i pocuchané nervy, takže se koupel doporučuje při celkovém vyčerpání organismu. 

 • 6.

  Chmel otáčivý

  Chmel je známý především pro své zklidňující a sedativní účinky, a to nejen ohledně mysli. Vzhledem k tomu, že působí proti křečím, uklidní i bolavé svaly, a přispěje tak k celkovému uvolnění organismu. Koupel z chmele zároveň čistí pokožku a přispívá k regeneraci kožních buněk. 

 • 7.

  Silice z kosodřeviny

  V koupeli umí esenciální olej z kosodřeviny uvolnit horní cesty dýchací a podpořit vykašlávání. Léčivou koupel se silicí kosodřeviny si tedy dopřejte při nachlazení. Silice dále prokrvuje kůži, a tím podporuje léčbu revmatismu a regeneraci namožených svalů. 

 • 8.

  Silice z citronové trávy

  Výrazná citrusová vůně umí uklidnit organismus při vyčerpání, stresu, úzkostech nebo nervozitě. Zároveň ji oceníte v případě kožních onemocnění, protože působí proti zánětům i plísním. Umí také podpořit detoxikaci těla a zvýšit vylučování škodlivých látek z těla.

   

  Další rady a recepty uvidíte v nové, deváté řadě televizního pořadu Herbář, který vysílá ČT1 každou neděli v 17.55. Kateřina Winterová vás v něm provede přírodou, vzdá hold bylinám a ukáže, jak z nich vykouzlit lahodná jídla i jak je použít ke zklidnění různých obtíží. „Byliny jsou kořením nejen pokrmů, ale i života. Dokážou zmírnit různé neduhy, vyléčit nemoci, povzbudit i šířit radost svou vůní a barevnými květy,“ dodává Kateřina Winterová. Více se dozvíte na www.culinabotanica.cz

  Kateřina Winterová
  Autor: archiv Kateřiny Winterové

   

   

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy