9 bylinek, které fungují jako přírodní antibiotikum
-
Imunitu nemusíte nutně posilovat jen vitaminy z lékárny. V přírodě i na zahradách narazíte na spoustu bylinek, které vás spolehlivě ochrání před viry a bakteriemi.
Mezi ty nejlepší se řadí echinacea, rakytník, kustovnice, ženšen nebo také houby reishi či hlíva ústřičná. Jejich účinky jsou známé už z pradávné historie. Pojďme se jim podívat do nitra.
- 1.
Ostropestřec
Používá se hlavně při jarních jaterních očistách. Vedle toho ale také posiluje imunitní systém, detoxikuje a snižuje projevy alergií. Čaj připravíte tak, že jednu lžičku rozdrcených semen zalijete 250 ml vařící vody a necháte 20 minut odstát. Poté čaj sceďte a pijte ho horký po doušcích ráno nalačno, před obědem a večer před spaním. Můžete užívat i několik týdnů. Nedoporučuje se ale užívání během těhotenství a kojení.
- 2.
Brusinka
Brusinka se využívá nejčastěji jako lék na infekce močových cest. Vedle toho působí jako antioxidant, podporuje imunitu, léčí záněty a snižuje horečku. Čaj můžete připravit z bobulí nebo listů, které obsahují nejvíc cenných látek. Stačí vzít 20 g sušených listů brusinek a zalít je 0,5 l studené vody. Nechte nejprve 20 minut odstát. Brusinka sice nemá nežádoucí vedlejší účinky, neměla by se ale užívat dlouhodobě.
- 3.
Jetel
Čtyřlístek nosí nejen štěstí, ale pomáhá i k pevnému zdraví. Především jetel luční je zdrojem mnoha cenných látek, včetně vitaminu C. Pro většinu lidí je navíc bezpečný a účinkuje rychle. Z květů jetele se připravuje čaj formou nálevu (asi 8 sušených květů na šálek čaje). Z celé rostliny lze pak lisovat šťávu.
- 4.
Lichořeřišnice
Je oblíbenou bylinou díky vysokému obsahu vitaminu C, působí také jako přírodní antibiotikum. Jedlé jsou všechny části rostliny a pro léčivé účinky se používají hlavně listy a květy. Na čaj použijte lžičku sušených květů a lžičku čerstvých lístků, ty zalijte 250 ml horké vody. Nechte 10 minut louhovat a sceďte. Pijte 3x denně po doušcích. Lichořeřišnice nezpůsobuje žádné vedlejší potíže a můžou ji užívat i těhotné či kojící ženy.
- 5.
Echinacea
Neboli třapatka nachová je velice oblíbená pro své léčivé účinky. Pomáhá při nachlazení, léčí infekce dýchacích a močových cest, zvyšuje odolnost proti virózám a tlumí bolest. Užívá se hlavně tinktura nebo čaj. Ten připravíte tak, že 1 lžíci sušených květů zalijete půllitrem horké vody a necháte 15 minut louhovat. Pijte 3x denně po dobu dvou týdnů. Nedoporučuje se v těhotenství a při kojení.
- 6.
Rozchodnice růžová
Za léčivou část se považují oddenek i kořeny. Z nich se připravuje tinktura v 60% etanolu v poměru 1:4 a užívá se 1 lžička 2x–3x denně. Jinou možností je odvar, který se připraví tak, že 1 čajová lžička kořenů se vaří 7–10 minut v 1 l vody. Potom se odvar odstaví na 40 minut a pijí se 2–3 sklenice denně. Nepodává se v těhotenství a v době kojení.
- 7.
Ženšen
Je považován doslova za elixír života, ale není úplně bez chyby. Nesmí se užívat například v době těhotenství a kojení a vůbec není vhodný pro děti či osoby s vysokým nebo kolísavým krevním tlakem. Nedoporučuje se ani psychiatrickým pacientům, diabetikům a není vhodné ho kombinovat s kofeinem, léky na ředění krve a léky ovlivňujícími činnost mozku. U citlivějších jedinců způsobuje bušení srdce a nespavost.
- 8.
Lékořice
Pomáhá při trávicích obtížích a zmírňuje projevy chronické únavy. Vedle toho působí jako antioxidant a preventivně chrání před rakovinou tlustého střeva a prsu. V léčitelství se využívá kořen. Dlouhodobě by lékořici neměly užívat ženy, které berou hormonální antikoncepci. Čaj pro uvolnění dýchacích cest připravíte tak, že půl lžičky nadrcené lékořice přelijete vroucí vodou a necháte 15 minut louhovat.
- 9.
Petržel
Oblíbená bylinka v kuchyni, kde se používá pro zvýraznění chuti jídel. Vedle toho ale působí preventivně proti rakovině, cukrovce, má protizánětlivé účinky a posiluje imunitu. Možná jste ale nevěděla, že by se to s jejím množstvím nemělo přehánět a úplně vyloučit ji musí těhotné ženy.