Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 9°C

Jak na podzimní výsadbu ovocných stromů a keřů?

/
 • (iStock)
  8. října 2021 ● 06:00

  Zahrada bez stromů je smutná. Říjen je ideální čas pro výsadbu ovocných stromů a keřů. Šance na úspěch je poměrně velká. A zvládne to i začátečník.

  Dříve radily odborné publikace vysazovat ovocné stromy a keře na jaře. Dnes už se ale přikláníme spíše k podzimu. Velmi brzké jaro má totiž jednu nevýhodu: i když povrch už je rozmrzlý, zhruba půl metru hluboko to platit nemusí. Přibližně do této hloubky přitom stromky sázíme. To často vede k tomu, že při růstu kořeny narazí na zmrzlou půdu a rostlina uhyne. Naproti tomu po létě už je půda dostatečně prohřátá, a to platí i pro její spodní vrstvy. To znamená, že kořeny budou mít dost prostoru k růstu. Navíc podzimní počasí u nás bývá relativně teplé, ale bohaté na srážky, což je pro mladé rostliny ideální. Jediným nepřítelem je tak velmi rychlý nástup zimy. Kořeny totiž rostou až do prvních mrazů a je potřeba, aby strom už měl dostatečný kořenový systém, když teploty klesnou pod nulu. Říjen je v tomto směru bezpečný.

 • 1.

  Důležitý je plán

  Než ale vyrazíte do zahradnictví nebo k sadaři, udělejte si dobrý plán. Na podzim se totiž nejčastěji prodávají stromy i keře takzvaně prostokořenné, tedy bez kontejneru se zeminou. Pro vás to má jednu nespornou výhodu – jsou levnější a nakonec se s nimi i lépe manipuluje. Na druhou stranu by ale bez hlíny neměly být dlouho. Proto už při nákupu věnujte kořenům pozornost, neměly by být zaschlé, černé či hnědé. Takový strom raději nechte být. Zároveň si vyjasněte s prodavačem, jaký strom vlastně kupujete. Ne snad že byste nepoznali jabloň od třešně, ale odrůdy se mohou lišit. Nezapomeňte na to, že i když teď sázíte malý stromek, za pár let to může být majestátní obr. Třeba taková třešeň potřebuje opravdu hodně prostoru. Prodávající by měl mít představu o tom, jak ta která konkrétní odrůda roste a jak lze její korunu případně tvarovat. Podle toho si pak naplánujte rozmístění na zahradě.

 • 2.

  Výběr místa

  Stromy a rostliny prostě nerostou tam, kde se jim nelíbí. Ovocné stromy dávají přednost slunným nebo poloslunným stanovištím s dobře propustnou půdou bohatou na živiny. Počítejte s tím, že čím více zastíněné stanoviště zvolíte, tím později bude strom kvést a rodit. Někdy to ale může být výhoda.

 • 3.

  Kontrola kořenů

  Když dorazíte se stromky domů, máte zhruba 24 hodin na to, abyste je vysadili. Dejte pozor, kořeny opravdu rády osychají. Když kořeny přivezených stromů zbavíte obalu, dobře je znovu prohlédněte. Ostrým zahradnickým nožem odřízněte všechny zaschlé či žluté části, zbavte strom také všech slabých a dlouhých kořenů a celý bal lehce upravte do požadovaného tvaru. Poté vložte všechny nově koupené stromy do nádoby s vodou. Zůstat by tam měly zhruba den.

 • 4.

  Hloubka jámy

  Stromy sázejte do jámy hluboké asi půl metru. Její velikost by měla odpovídat kořenovému balu stromu – měl by se do jámy vejít, měl by v ní mít dost prostoru a zároveň se v ní neztratit. Přesnou hloubku upravte tak, aby bylo místo roubu nad zemí, jinak hrozí, že strom zakoření i z něj. To může dobu první úrody oddálit i o několik let. Než stromy vložíte do jámy, zasypte dno kvalitním zahradnickým kompostem. Pokud máte vlastní, je to nejlepší.

 • 5.

  Pravidla sázení

  Strom posaďte na lůžko s kompostem a začněte kořeny zasypávat. Vždy zhruba po třetině zeminu udusejte, abyste se zbavili vzduchových bublin a aby se substrát dostal mezi kořeny. Naposledy vše zpevněte, když dosáhnete úrovně terénu. Dejte pozor, půda ještě časem slehne a stromek se posune trochu níže. Než se sázením skončíte, zatlučte do půdy ještě dřevěný kolík. Pro delší životnost můžete jeho spodní část opálit či napustit nějakou ochranou. Kolík bude v prvních letech poskytovat stromu oporu. Končit by měl asi deset centimetrů pod korunou. S kmenem ho spojte provázkem nebo svorkou.

   

  Článek vyšel v časopise Blesk Hobby, který koupíte v každé trafice. Nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku.

   

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy