Je to období, kdy můžeme mít pocit, že léto za žádnou cenu nechce svou nadvládu předat nastupujícímu podzimu. Teploty přes den jsou stále výrazně letní, ale ty večerní a ranní se leckdy dostanou až k nule a každému už je jasné, že podzim se nezadržitelně blíží. Svůj malebný název získalo toto mezičasí pravděpodobně díky všudypřítomným pavučinkám poletujícím ve větru, které pro svou stříbrnou barvu mohou připomínat "babské" vlasy. Další teorie říká, že název pochází od tzv. Plejád (otevřené hvězdokupy v souhvězdí Býka), které se právě v tomto období začínají objevovat na noční obloze a lidově se nazývají Baby.

Fotogalerie
4 fotografie

Plachetnatka keřová – nezmar z doby ledové

Kdybychom měli vybrat jediný symbol babího léta, asi se shodneme na tom, že to bude pavučina s pavoučkem. A právě drobný osminohý fešák – plachetnatka keřová – je tím, který na každém kroku spřádá své sítě. Na nich pak dokáže cestovat dlouhé kilometry od místa svého narození. Létat přitom dokáže i v naprostém bezvětří. Své jméno dostala podle horizontálně upředené lapací sítě – plachetky. Zajímavostí plachetnatek je fakt, že v minulosti po každé době ledové doslova vymrzly, aby pak musely být opakovaně kolonizovány.

Jak je to ve světě?

Ve Francii se hovoří o létu svatého Mořice, v Německu o létu svatého Michaela nebo všech svatých a v Anglii o Lukášově létu. V Americe je obdobou babího léta léto indiánské.

Etapy babího léta

MARIÁNSKÉ LÉTO – také známé jako pozdní léto – nazýváme první polovinu září. Pro toto období je typické suché, slunečné a teplé počasí.

SVATOVÁCLAVSKÉ LÉTO – jak už název napoví- dá, panuje kolem svátku sv. Václava, tedy 28. září. Typické jsou pro něj ranní mlhy, příjemně teplá odpoledne a velmi chladné večery.

TEREZIÁNSKÉ LÉTO – panuje do poloviny října, kdy má svátek sv. Tereza. V tomto období již nejsou ničím neobvyk- lým ranní přízemní mrazíky a husté mlhy.