Před 17 lety jste plánovala zahradu s nějakými zkušenostmi, nebo jste tím vším byla nepolíbená?

Nepolíbená. Úplně. Já jsem holka z paneláku, žila jsem tam do svých osmnácti let. Pak jsem moc toužila bydlet ve velkoměstě, a to se mi povedlo, protože jsem se přestěhovala do Prahy a nastoupila na TV Nova. Než jsem se nějak usídlila, tak jsem bydlela asi v sedmnácti pronájmech se spolubydlícími. Bylo to takové punkové období. Dospívání i osamostatnění se je náročné, ale když to člověk zvládne, tak toho má kus za sebou a může říct, že to dokázal.

Proč tedy stěhování mimo město?

S mým prvním mužem jsem žila v centru Prahy a říkali jsme si, že by to chtělo nějaký "výběh" za Prahou. A taky jsme si říkali, kdo se o to bude starat... Sestra bydlí kousek a přestěhovala jsem si sem i rodiče. Žijeme vícegeneračně a všichni se staráme o něco, máme rozdělené role. Já jsem spíš máma–táta živitel, co se týče financí. Moje maminka je neustále v záhonech, táta dělá tvrdší práci a i Kristiána se k tomu snažíme vést.

Fotogalerie
40 fotografií

Vaše zahrada byla před pěti lety nominována na zahradu roku, jak jste tehdy dopadli?

Myslím, že jsme byli třetí čtvrtí, ale to je úplně jedno. Byli tu botanici, kteří oceňovali, že tu máme desetimetrové sekvoje. Ten strom je vzácný, moc často u nás neroste, asi tady má výjimečné podmínky. 

Při vstupu je krásné vodní dílo, to je splněné přání? 

My jsme tehdy něco takového, co by nám tu trošinku zurčelo, chtěli. Řešili jsme to s architektkou, aby to bylo hezké, ale aby se to nemuselo hodně udržovat. Takže jsme zvolili potůček, který se line v části zahrady, a rybníček. Chtěli jsme tam i ryby, ale myslím, že tam jsou jen žáby.

Na druhé straně domu je tenisový kurt, to se běžně nevidí.

Dokonce je osvětlený. To jsou takové ty nápady, když člověk staví: uděláme si kurt a uděláme si bazén. Tehdy na to byly peníze, ale člověk zjistí, že nápad je jedna věc, ale pak ty věci musí také někdo užívat. Bazén, ten využíváme celá rodina pořád, ale s tím kurtem je to horší. Taky člověk musí mít někoho, kdo s ním hraje, je to omezeno i ročním obdobím. A samozřejmě antukový kurt chce hodně údržby. 

Co na zahradě milujete nejvíc?

Na zahradě úplně nejraději mám to, co znám od babičky. Ta měla obrovskou zahradu a na ní měla rybízy, angrešty a všechno, na co si vzpomenete. A my jsme se sestrou milovaly to uzobávání. Já tu rybíz a angrešt mám taky, teď tu mám švestku, která je úplně obsypaná, možná bude i na slivovici. A poprvé nám vyrostl melounek. Vypadá úplně jako ten dovozový v supermarketu a máme z něj obrovskou radost. Taky je tu skvělá třešeň a borůvky… A ještě bych tu chtěla nějaké další dobroty dovysadit.   

 

Celý rozhovor s Gabrielou Partyšovou si přečtete v říjnovém čísle časopisu Blesk Hobby. Dozvíte se v něm také vše o podzimní výsadbě stromů a poznáte ty nejlepší byliny na trávení. Najdete tu také tipy na dekorace z barevného listí a výrobu podzimního věnce. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.