Tak jako snad každý malý kluk, hrál si i Marek Rosenheim na indiány. Jenomže zatímco ostatní o apačské dráze spíš jen sní, Markův sen brzy začal získávat reálné obrysy. Nastoupil do indiánského oddílu, kde odhalil svou vášeň pro táboření ve stanech, a jako správný „indián“ se naučil stany stavět a vyrábět. Tenkrát by ho ale ani nenapadlo, že se za pár let stane právě výroba stanů jeho životním posláním. Od stanů pak nebylo daleko k jurtám. Těm se Marek věnuje již šestnáct let. Před pár lety se do činnosti firmy zapojil i Markův syn Adam.

Fotogalerie
8 fotografií

Jako životní styl

Když si osvojíte pár základních postupů při vytváření jednotlivých prvků, je výroba a stavba samotné jurty poměrně snadná. Přestože konstrukci tvoří jen minimum pevně spojených prvků, jsou velmi stabilní a odolné vůči podnebným výkyvům a dalším vnějším vlivům. V neposlední řadě jsou jurty prostě krásné, a to jak zvenku díky svému tvaru, tak zevnitř díky modřínovému dřevu a přírodním plachtám,“ vysvětluje Marek Rosenheim, jednatel společnosti Famtents & Rents, co mu na těchto stavbách imponuje. A není sám. Dnes se k tradičnímu obydlí kočovných asijských kmenů přiklání stále více našinců, kteří mají blízko k ekologii. Sice jim přináší i nějakou práci navíc oproti klasickému domu, ale to vše nahrazuje blízkost přírody. Nemusíte se bát, se budete mačkat na malém prostoru, jurty mají obvykle v průměru pět až devět metrů, což představuje asi 20 až 60 m2. Kruhový tvar působí harmonicky, a přestože je složitější vybavit ji nábytkem, poskytuje veškerý standard a pohodlí i náročným obyvatelům. I proto se někteří lidé rozhodli usadit se v ní natrvalo.

Kde začít?

Pokud se rozhodnete pustit se do stavby a máte k tomu vhodný pozemek, čeká vás běhání po úřadech, abyste si zajistili potřebné dokumenty. „Z hlediska stavebního povolení je to s jurtami složitější, jelikož český stavební zákon takovou stavbu vůbec nezná. Většinou je tedy třeba dobře vysvětlit, o jaký druh stavby se jedná, předložit podklady k použitým materiálům a s relevantním úřadem se domluvit na dalším postupu. Záleží také na tom, jakým způsobem bude konkrétní jurta využívána a zda bude napojena na inženýrské sítě. Svou roli z hlediska schvalování stavby jurty hraje také její velikost,“ říká Adam Rosenheim. Zatímco malý dům vám při velmi rychlé výstavbě postaví za půl roku až za rok, za jurtu dáte pár set tisíc a za několik týdnů můžete bydlet. A to téměř kdekoliv. Nejlépe však povrchu. „Jurty se staví na zemních vrutech nebo betonových patkách položených na předem připraveném místě. Na vruty či patky se umisťuje skladba dřevěné podlahy, na kterou následně přijde samotná jurta,“ podotýká Adam. Samotná stavba jurty pak trvá jen pět dnů. Právě podlaha je na celé stavbě jurty nejsložitější. Její stavba zabere až tři dny. Za další dva dny doladíte zbytek. Pak už záleží, jak budete obydlí využívat. Pokud vyžadujete veškeré pohodlí, je nutné vyřešit napojení na inženýrské sítě, zdroj tepla, vodu a odpady. Vytápět můžete klasickými kamny.

Jak vyřešit v jurtě kanalizaci nebo kuchyň, se dočtete v aktuálním vydání časopisu Blesk Hobby. Přinese vám také tipy, jak na letní řez stromů, a zdarma získáte zeleninové recepty včetně samolepek. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.