Příroda pomalu ožívá, a tak je čas na rychlení rostlin a pěstování sazeniček. Tak se z květin budete moct radovat dřív a u užitkových rostlin naplno využijete celé jejich plodící období. A o jakých druzích je řeč? Týká se to letniček, jako jsou například afrikány, lobelky, lichořeřišnice, slaměnky a jiné. Ze zeleniny jsou to odrůdy s kratší vegetační dobou nebo ty, které jsou k rychlení vyšlechtěné, třeba hlávkový salát, papriky, ředkvičky, brokolice, květák nebo okurky. A předpěstovat si můžete i bylinky.

Z cibulky květ

Tulipány, narcisy, krokusy, hyacinty a další cibuloviny se musejí k jarnímu kvetení chystat už na podzim. Pokud jste to nestihli, není nic ztraceno. Pořiďte si už rychlené cibulky. Připravte substrát smícháním stejného poměru zeminy, písku a drobného štěrku. Nasypte jej do nízké misky nebo truhlíku a mělce do něj cibulky uložte. Zalévejte málo a pravidelně, aby substrát nebyl vyschlý a cibulky zároveň nehnily. Dokud nepustí kořeny, musejí být v temnu a chladu. Poté misku přesuňte na světlé a chladné místo bez přímého slunečního svitu. Cibulky vám podle druhu rozkvetou za 3 až 6 týdnů. Po odkvětu je můžete vysadit do zahrady.

S klíčením rostlinek vám mohou pomoci domácí miniskleníky.
S klíčením rostlinek vám mohou pomoci domácí miniskleníky.
Autor: archiv firem/Esschert Design

Dá to práci, ale stojí to za to

Než se venku oteplí, můžete si doma nachystat sazeničky květin, bylinek a zeleniny. Po vysazení budou oproti volnému výsevu „napřed“. Sazeničky lze koupit později na jaře v zahradnictvích a hobby marketech, ale když se pustíte do pěstování sami, ušetříte, a navíc máte mnohem větší výběr odrůd. Semínka pro klíčení potřebují lehký substrát, který neobsahuje příliš mnoho živin. Na ty přijde čas, až když se ze semene vyklube rostlinka. V obchodě tedy sáhněte po speciálním substrátu pro množení a výsevy, anebo si ho smíchejte sami ze zahradní zeminy, písku, kompostu a prolehčete ho perlitem. Můžete zvolit i sadbovací kostky, jiffy tablety nebo rašelinové květináče, se kterými se lépe manipuluje při výsadbě nebo přesazování. Semínka po vysetí do mělkého truhlíku či misky zasypte jen slabou vrstvou substrátu.

Pro klíčení je důležitá dostatečná vlhkost, takže je nezapomínejte pravidelně rosit. Ještě před výsevem je můžete až na 24 hodin namočit. Velkou roli hraje i teplota – rostliny vyklíčí nejrychleji při 20 až 25 °C bez denních a nočních výkyvů. Tu vám pomůže udržet domácí pařeniště z průhledného plastu. A jak dlouho budete čekat? Salátům to trvá několik dnů, bylinkám přibližně jeden týden. U plodové zeleniny buďte trpělivější: první lístky vykouknou třeba až za pár týdnů. Jakmile vyraší zelená část, dopřejte rostlinám dostatek světla, aby nebyly vytáhlé a slabé. Umístěte je k oknům orientovaným na východ nebo jih. Dařit se jim bude také pod umělým osvětlením se spektrem denního světla. V tuto dobu už můžete sazeničky jednou týdně slabě přihnojovat. Než je během dubna vysadíte ven, nezapomeňte na otužování – postupně jim snižujte teplotu, aby venku nedostaly šok.

NÁŠ TIP: BYLINNÁ KÚRA

I semínkům prospívají léčivé bylinky. Pokud je před zasetím necháváte máčet, vyzkoušejte místo vody bylinkový odvar. Heřmánek má antibakteriální vlastnosti a ošetří semínka proti houbovým chorobám, plísním a bakteriím. Přeslička je bohatá na křemík, který dodá klíčkům sílu. Tvrdá semena změknou v odvaru z dubové kůry. Teplota odvaru či vody by měla být alespoň 16 °C. Pokud semínka namáčíte více dní, tekutinu dvakrát denně vyměňte.

Tento článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuálně je k dostání dubnové vydání. Seženete ho na stáncích nebo si ho můžete pohodlně objednat z domova v tištěné či elektronické verzi v našem iKiosku ZDE.

Titulní strana Blesk bydlení duben 2021
Titulní strana Blesk bydlení duben 2021
Autor: Czech News Center