Příroda totiž ve skutečnosti nespí ani v zimě. I během tuhých mrazů můžete dělat věci, které vaší zahrádce prospějí. A to buď hned, nebo až v průběhu hlavní sezony.

1) OPRAVUJTE A ZÁSOBUJTE

Na jaře bude na zahrádce plno práce, proto si vše, co při ní budete potřebovat, sežeňte v průběhu zimy. Dokupte nebo opravte nářadí, zásobte se mulčem, nakupte semínka a nejrůznější drobnosti. Důležité je, abyste vše uskladnili tak, že to po zimě najdete! Během zimy je vhodná doba na to, abyste se začetli do knih o zahradničení, k nimž se při sezonním frmolu nedostanete.

2) PLÁNUJTE OSEV

Vypracujte si celkové osevní plány a s pomocí jednoduchého nákresu zahrady si rozplánujte, co kde budete pěstovat další sezonu. Kolik semen budete potřebovat? Kde budete potřebovat nové záhony? Kolik dřevin musíte nakoupit? Není lepší chvíle na rozmyšlenou než v zimě u krbu a teplého čaje.

3) ROUBUJTE STROMY

Zimní měsíce jsou skvělé pro roubování ovocných stromů. Rouby odebírejte u jednoletých výhonů tak, aby byly silné asi centimetr. Dlouhé by měly být asi 15 centimetrů. Nařezané rouby dejte do chladu a tmy (ideálně do sklepa) a z poloviny je zasypte pískem.

4) PEČUJTE O ZÁHONKY

Ano, i záhonky si v zimě žádají péči. Pokud je na nich sníh, posypte je hnojivem nebo kompostem. Až pak bude sníh tát, skvěle výživné látky vtáhne do záhonu. Pokud chcete brzy zjara vysévat, je vhodná doba na zakrytí záhonů polyetylenovou fólií, která půdu předehřeje. Šikovný trik je posypávat zahrádku popelem z kamen, topíte-li dřevem. Dřevěný popel obsahuje draslík a vápník. To jsou prvky, které rostliny potřebují.

5) ZRYJTE PŮDU

Zima je vhodná k rytí, tedy není-li půda zrovna zcela promrzlá. Máme tu další tip na efektivní hnojení – kropte záhony močí. Při naředění s vodou je to skvělé hnojivo obsahující dusík a fosfor.

6) STAREJTE SE O TRÁVU

I v zimě trávníku prospěje, když z něj budete pravidelně odstraňovat listí a různé nečistoty. Pro první pohnojení trávníku pak bude vhodný čas v průběhu února. Pokud se na trávě objeví mech, použijte hned vhodný přípravek k jeho odstranění.

7) ŘEŽTE, CO SE DÁ

V únoru a březnu můžete také řezat ovocné stromy. Tedy pokud nejsou příliš velké mrazy – větší než minus deset stupňů. Z toho plyne, že můžete v zimě kácet nemocné a umírající stromy. Při té příležitosti si můžete i rozmyslet jarní výsadbu nových stromků.

8) MĚJTE SPRÁVNĚ USKLADNĚNO

Proberte během zimy hlízy a cibule okrasných květin. Najdete-li mezi nimi nezdravé kusy, vyhoďte je. Na zbylé, zdravé kusy, můžete pravidelně aplikovat vhodné přípravky, takzvaná ochranná mořidla.

9) PŘEDPĚSTUJTE SI SAZENICE

Péči si v zimě budou žádat i sazeničky, které skončí nakonec v truhlících. Vysejte do misek semínka a nechte je v teple na okenním parapetu nebo ve vytápěném skleníku. Nejlépe se bude semínkům dařit při teplotě 28 až 30 stupňů Celsia. Takto brzo prospívá výsev u těchto druhů: rajčata, cibule, celer, paprika, salát a brokolice. Také se můžete věnovat přípravě okrasných květin – petúnií nebo třeba dosen.

Náš tip: Znáte semínkové burzy? Mnoho semínkových burz nebo nabídek na výměnu a prodej semínek najdete na internetu. Pro mnoho zahrádkářů je procházení takových burz oblíbenou zimní kratochvílí.

10) PEČUJTE O „PRVNÍ VLAŠTOVKY“

V únoru se začnou probouzet rostliny, které jste dali stranou na přezimování. Co s nimi? Můžete je koncem února přesadit do nového substrátu. Nejlepší je zahradnický substrát s pískem a vyzrálým kompostem. Zkraťte při přesazování přerostlé kořeny. Jako první přijdou na řadu pelargonie, pak muškáty (výhony zkraťte na třetinu) a později fuchsie (zkraťte na polovinu)

Článek vyšel v časopise Blesk Hobby. V aktuálním lednovém čísle se například dozvíte, jak obnovit nábytek, jaké bydlení a styl se hodí k vašemu měsíčnímu znamení nebo jak se v zimě starat o čtyřnohé mazlíčky. Podíváte se také na návštěvu k herečce Míše Dolinové. Navíc zde najdete velký kalendář pro balkon či zahradu, který přijde vhod všem zapáleným zahradníkům. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.