Naše desatero doporučení neberte jako návod, který byste měli následovat krok za krokem. Všechny tyto záležitosti je potřeba promyslet naráz ještě před tím, než stavbu zahradní kuchyně naplno rozjedete.

1) UJASNĚTE SI UMÍSTĚNÍ

Stejně jako u všech staveb přichází první na řadu otázka umístění. Kde bude vaše zahradní kuchyně stát? Doporučujeme ji umístit do centra dění. Máte-li bazén, snažte se kuchyň situovat k němu, protože letní grilování a koupání k sobě prostě patří. Z hlediska orientace zase doporučujeme kuchyň natočit otevřeným prostorem směrem na jih tak, aby byla dobře prosvětlená. To platí v případě zastřešené kuchyně. Pokud plánujete kuchyň nezastřešenou, tedy odkrytou, pak myslete na to, aby na vás celý den nepražilo.

2) ZVOLTE VELIKOST

Velikost kuchyně je stěžejní pro to, zda se budete muset vydat na stavební úřad pro povolení. Stavby do rozlohy 25 metrů čtverečních stavebnímu povolení nepodléhají. Pokud ale budete chtít zahradní kuchyň pojmout velkolepě, do této velikosti se nevejdete. Jste-li ale skromnější, můžete si zahradní kuchyň pořídit i ve formě mobilních dílů, které můžete na zahradě libovolně posouvat.

3) MĚJTE ROZPOČET

Vše samozřejmě souvisí i s tím, jaký máte rozpočet. Na rovinu je potřeba říct, že zahradní kuchyň není levná záležitost. Můžeme tedy říct, že pokud nebudete šetřit ani rozhazovat, vyjde vás asi na 150 000 korun. Cena samozřejmě závisí na provedení, použitém materiálu, ale i na množství a typu spotřebičů.

4) ZVAŽTE STŘECHU

Rozhodnutí, zda si nad zahradní kuchyní postavíte střechu nebo pergolu, je v podstatě zásadní pro to, jak budete v budoucnu kuchyň používat. Rozhodnete-li se střechu nestavět, rozhodně musíte pro zhotovení kuchyně volit odolný materiál, třeba žulu nebo pískovec. Zahradu tím pádem necháte více dýchat, ale celkově si snížíte komfort při užívání venkovní kuchyně. Budete ji muset více udržovat a budete i více bojovat s přímým sluncem nebo deštěm. Pohodová grilovačka pod střechou, za teplého letního deště – to zní lákavě, nemyslíte? Doporučujeme přístřešek postavit.

Celý článek najdete v aktuálním čísle Blesk Hobby. Dozvíte se také například, co všechno potřebuje vaše zahrada v červenci, a podíváte se na návštěvu ke zpěvačce Heidi Janků. Poradí vám také, jak vybrat elektrokolo. S časopisem dostanete navíc šestnáctistránkovou přílohu. Ta je plná informací o krásných a léčivých květinách, které stojí za to pěstovat. Nechybí ani zázračné bylinkové recepty. Časopis koupíte ve všech trafikách nebo z pohodlí domova na www.ikiosek.cz.

 

Autor: archiv