5. červen 2020
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert

Pudink, ocet, silonky. Umyjte okna i bez drahých čisticích prostředků

/
 • (iStock)
  11. dubna 2019 ● 06:00

  Jarní slunce odhalilo šmouhy a špínu na vašich oknech? Pravidelné mytí oken můžete tentokrát pojmou jinak. Netradičně, ekologicky a zároveň účinně. S jakými domácímí prostředky si tuto práci ulehčíte?

  Mytí oken nepatří k oblíbeným činnostem. Pokud se ani vy netěšíte na den, kdy v rámci velkého jarního úklidu musíte umýt a vyleštit všechna okna v bytě či domě, určitě přivítáte triky, jak tuhle činnost zvládnout snadno a co s nejlepším výsledkem. Do čistění se můžete pustit obvyklým způsobem, na který jste zvyklá, nebo na to jít jinak, ekologicky. A nahradit chemické prostředky za ty přírodní. Tak, jak to praktikovaly naše babičky, které žádné pomocníky z drogerie neměly a vystačily si s tím, co měly doma. Tak schválně, zkoušela jste někdy pudink, ocet nebo silonky?

 • 1.

  Pudink

  mytí oken
  mytí oken
  Autor: iStock

  Máte rádi pudink? S největší pravděpodobností by vás nenapadlo, že tuto pochoutku můžete použít právě na okna. Podle starých babských rad můžete do vody na mytí přidat sáček bílého pudinku. Stačí, když asi do pěti litrů vody přimícháte sáček pudinku a tímto roztokem umyjete okna. Necháte uschnout a pak jen vyleštíte suchým hadříkem. Výsledek vás mile překvapí. Okna se budou krásně blýskat.

 • 2.

  Ocet

  mytí oken
  mytí oken
  Autor: iStock

  Skvělým pomocníkem pro mytí oken je také ocet, který si poradí hlavně s mastnotou uplívající na skle, ale také se postará o hezký lesk. Do kyblíku s teplou vodou přidejte asi deci octa a pusťte se do mytí. Pak už jen jednoduše vyleštěte.

 • 3.

  Sůl

  mytí oken
  mytí oken
  Autor: iStock

  Pokud po ruce nemáte ocet, podobnou službu vám udělá i obyčejná sůl. Připravte si roztok v ideálním poměru 1 lžíce soli na 1 litr vlažné vody. Okna umyjte a poté opět vyleštěte. Sůl by měla spolehlivě rozpustit i ty největší nečistoty.


 • 4.

  Kopřivový nebo březový šampón

  Autor: iStock

  Dalšího skvělého pomocníka máte možná v koupelně. Pokud používáte rádi kopřivový nebo březový šampon, máte vyhráno. Nebo si ho pořiďte, stojí pár korun. Asi decilitr kopřivového šamponu přimíchejte do kbelíku vlažné vody a dejte se do práce. Čekají na vás krásně umytá okna a beze šmouh. Pokud by na nich přece jen nějaké zůstaly, potřete je použitým pytlíkem černého čaje. Uvidíte, jak se budou krásně lesknout a šmouhy se už neudělají.


 • 5.

  Novinový papír

  mytí oken
  mytí oken
  Autor: iStock


  Způsob leštění oken kusem novin je známý a nejspíš ho znáte právě od své babičky. Je léty osvědčený, tak proč ho také nezkusit. Takže pokud nevlastníte speciální utěrku z mikrovláken, nahradit ji můžete jednoduše zmuchlaným kusem novin. Jejich výhodou totiž je, že nepouští, na rozdíl od řady běžných utěrek a hadrů, chlupy. Jen pozor musí to být novinový papír. Ten z lesklého papíru by mohl pouštět barvu a také skla poškrábat.

 • 6.

  Silonky

  mytí oken
  mytí oken
  Autor: iStock

  Na leštění oken můžete kromě novin použít další netradiční věc, a to silonky. Takže pokud nějaké staré s nějakou tou dírkou máte a ještě neskončily v koši, vemte si je k ruce. Pokud nemáte okna příliš špinavá, stačí je umýt studenou vodou a přeleštit nylonovými punčochami. Díky struktuře materiálu zmizí všechny šmouhy.

Přidat názor
Počet komentářů: 2

vemenozmojistary: Děláte si p#del s takovejma radama? 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂

(12. 04. 2019 02:22)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy