Alcatraz letos slaví 60 let od svého uzavření. I přes to, že svému účelu sloužila věznice pouhých 30 let, zná ji celý svět. Nachází se v Sanfranciském zálivu, a to celé 2 km od pobřeží. Což jednoznačně ztěžovalo útěk. Podle legend se kolem ostrova pohybuje mnoho velkých bílých žraloků, kteří by případné úprchlíky sežrali. Pravdou ale je, že jde pouze o legendu a v okolí ostrova se tito žraloci vyskytují minimálně. V říjnu roku 2015 se velký bílý žralok vřítil do přístavu na ostrově Alcatraz, aby ulovil a sežral lachtana, což je asi jediná doložená přítomnost žraloka v okolí ostrova.

Autor: Profimedia

Kdo tu byl vězněn?

Věznice byla pouze mužská a svůj trest si zde odpykávali ti nejnebezpečnější zločinci včetně známého Al Caponeho, který zde byl vězněn 4,5 roku a pracoval jako pomocná síla v prádelně a zametač cel. Do Alcatrazu se vězeň dostal, až když porušoval pravidla v jiné věznici, nikdo nebyl odsouzen přímo k uvěznění zde a stejně tak nikdo nebyl propuštěn přímo odsud, ale nejdříve byl přeložen do věznice s menší ostrahou.

Autor: Profimedia

Cely

Vězni si ale užívali "luxusu" v podobě vlastních cel. Nenechte se zmást. Cela měla rozměry pouhých 1,5 x 3 metry a uvnitř byly umyvadlo, záchod, kovová pryčna na spaní, polička a deka.

Věznice nabízela 600 cel obrněných mřížemi ze speciální oceli, které se nedaly přepilovat. I přes to se našlo pár odvážlivců (údajně 36), kteří se pokusili uprchnout, a několika z nich se to skutečně podařilo. 31 z nich bylo dopadeno a zastřeleno či vráceno zpět do cel. Pěti z nich se útěk zdařil, ale nikdy je nikdo neviděl, a tak byli prohlášeni za mrtvé.

Zajímavosti

Věznice nebyla nikdy plně zaplněna, z 600 míst bylo zaplněno obvykle 260 a nejvyšší počet vězňů byl 302, ti si obvykle odseděli v průměru 8 let. Hladký chod zajišťovalo 90 dozorců, kteří dohlíželi na kázeň. Ti mnohdy žili i se svou rodinou přímo na ostrově, což muselo být velmi náročné.

Autor: Profimedia

Dnes můžete Alcatraz navštívit jako turisté, můžete se nechat zavřít do cely, nahlédnout do zázemí a načerpat děsivou i fascinující atmosféru.