Kde se vzal název Hanspaulka? Vznikl v počátku 18. stolení podle jména měšťana, který vlastnil většinu pozemků – Jana Pavla Hippmanna. Jan Pavel – Hans Paul. Jelikož jde o svah orientovaný na jižní stranu, byla zde spousta vinic a majitelé je často slučovali, čímž vznikaly usedlosti. Zajímavostí je, že jde o jednu z mála čtvrtí v Praze, ve kterých se neměnily názvy ulic, a tak stále nesou jména podle usedlostí nebo jejich majitelů.

Největší vliv na podobu Hanspaulky měly války. Před třicetiletou válkou zde bylo na 120 vinic, po ní zbyla asi třetina. Místo vinic tak vznikaly polnosti nebo sady. Do roku 1922 byla Hanspaulka mimo centrum Prahy a její zástavbu. To si dnes ani neumíme představit, jelikož jde o čtvrť s nejdražšími domy v Praze, které se většinou vyznačují funkcionalistickým stylem. Některé z nich mají dokonce velmi zajímavou i smutnou historii…

Vila Vista – nejdražší dům v ČR

Autor: Znamení čtyř

Kontroverzní vila, opředená pochybnou minulostí ohledně stavebního povolení, která se v roce 2020 prodala za 300 milionů. To z ní dělá jednu z nejdražších nemovitostí v ČR. Co za tento balík peněz majitelé dostali? Zahradu o rozloze přes 3000 m², 5 pater neskutečného luxusu, 6 ložnic, 2 koupelny, vnitřní bazén, vinotéku, domácí kino i garáž pro 7 automobilů a jako bonus výhled na Pražský hrad. „Nejnižší je vstupní a parkovací podlaží, které navazuje na žulové nádvoří a které je celé ukryté do terénu. Do zahrady je částečně zapuštěno i druhé podlaží, které je navíc nejrozsáhlejší z celého domu. Na něm se také nachází celoprosklený hlavní obytný prostor plný světla obklopený ze všech stran zelení vzrostlých stromů. Vnitřními galeriemi se obytný prostor dále otevírá do spodních a vyšších partií domu,“ popisuje koncepci domu architektonické studio Znamení čtyř.

 

Vila Evžena Linharta – příklad funkcionalismu

Jeden z mála domů, které lze vidět ještě v původním stavu, si pro sebe navrhl sám architekt Linhart. Stavba probíhala v letech 1927–1929 a má půdorys do písmene L. Je postaven čistě ve funkcionalistickém stylu. Nepřijdete tak o subtilní trubkové zábradlí ani o schodiště ze strany domu. Zajímavostí je půlkruhový balkonek, který sloužil k větrání šatstva. Jde o ateliérovou vilu. Ateliér je vždy na severní straně, protože se v něm nejméně mění světlo. Terasa u obytné části domu je vytažena z vyššího patra, což se dnes už tolik nevidí. Betonová markýza kryje terasu a stojí na jemných trubkách. Historie vily je opředena tajemstvím. Na konci 50. let zde bylo prý dokonce skladiště, ale dnes je nemovitou kulturní památkou a je v majetku vnučky manželů Linhartových.

 

Vila Lídy Baarové

Autor: K. Kopáč, J. Vrabelová

Dům, který připomíná zaoceánskou loď, nechali vybudovat Lídini rodiče. Lída se kvůli její stavbě musela zadlužit. Tehdy si u Městské spořitelny pražské půjčila 100 tisíc korun (dnes by to byl asi milion korun). Stavba začala v roce 1937 a trvala jeden rok. Rodině ale štěstí nepřinesla. Vilu projektoval architekt Ladislav Žák a počítal se dvěma byty. Jeden pro Lídu a druhý pro její rodiče. Lída ale v domě prakticky vůbec nebydlela, i když se údajně ráda opalovala na terase, která náležela k jejímu bytu. V roce 1946 zde skokem z druhého patra ukončila život Lídina sestra Zorka. Roku 1958 se vila dostala do rukou OPBH. Že Lída k vile neměla žádný vztah, jasně dokazuje i to, že po roce 1989 neměla zájem o její navrácení do vlastnictví.

Základní prvky funkcionalismu:

  • Největší důraz je kladen na funkci. Tam, kde jsou obytné prostory, je více světla. Na jihu jsou tedy velká okna u obytných místností, na sever jsou orientována schodiště.
  • Jednoduché geometrické tvary bez zdobností.
  • Sluneční terasy, které jsou na téměř 99 % funkcionalistických staveb.
  • Subtilní trubková zábradlí, která bohužel neodpovídají současným bezpečnostním předpisům.

Zajímá vás architektura i zajímavosti o pražských vilách? Vydejte se na komentovanou prohlídku spolu s průvodci z Open House.

Více fotografií zmíněných budov najdete v galerii:

Fotogalerie
15 fotografií