Klíčem k úspěchu v malém prostoru je použití světlých barev a velkých formátů obkladů i dlažeb. Když už se někde rozhodnete pro použití tmavšího odstínu, mělo by jít o jednolitou barevnou plochu. Ani použití vzorů není zapovězeno, jen volte spíše drobné jemné motivy. Rozhodně nic nezkazíte nábytkem v bílé barvě nebo světlém dřevodekoru. Je-li to možné, použijte v celém bytě jeden typ a dekor podlahové krytiny, opticky to prostor sjednotí a zvětší. Oblíbeným trikem je také použití zrcadlové stěny.

Rozvržení prostoru

Stejně tak je zvykem malometrážní byty co nejvíce otevírat (více menších místností působí stísněným dojmem) a k jednotlivému vymezení zón pak přistupovat spíše jen opticky nebo symbolicky. Praktické jsou k rozdělení takového prostoru látkové závěsy či panely (tzv. japonské stěny), paravány, dělicí nábytkové díly (zaberou prostor, ale využijete je k ukládání věcí), nízké zídky nebo částečné příčky. V menším bytě se také často využívají posuvné dveře, které při otevírání nezaberou tolik prostoru.

Fotogalerie
35 fotografií

Vybavení

Vyplatí se zde rovněž investovat do nábytku na míru, alespoň pokud jde o úložné prostory, resp. vestavěné skříně, v případě atypické dispozice ale také o postel nebo kuchyňskou linku. Praktická může být i pohovka se zásuvkami v základně. Sice si připlatíte, ale vrátí se vám to v podobě výraznějšího komfortu užívání. Především se snažte prostor nepřeplňovat, k pocitu uklizenosti a čistému dojmu přispěje použití uzavřených skříněk místo otevřených polic. V bytech s vyššími stropy rozhodně využijte vertikální rozměr: nechte si zhotovit vestavěné patro na ukládání či spaní, skříně vytáhněte až ke stropu, použijte závěsné skříňky nebo police.

Koupelna

Zvláštní kategorií je koupelna. Oblíbeným řešením, jak lépe využít prostor, je spojení koupelny s toaletou. To se však doporučuje především do single domácností, maximálně pak pro dvě osoby. Dobrým způsobem, jak získat prostor, je přesunout pračku z koupelny do chodby nebo ji zakomponovat do kuchyňské linky. Pokud chcete i sušičku, bude to větší oříšek. Když se s pračkou nevejde do chodby, postavte je alespoň na sebe s pomocí spojovacího mezikusu. Na ukládání rovněž využijte vertikální rozměr.