Vzhledem k tomu, že interiérová designérka Gabriela Hámová s tapetami ráda pracuje a neobejde se bez nich téměř žádný prostor, který navrhuje, zeptali jsme se jí, jaké jsou dnes možnosti na výběr.

„V interiérech se u nás tapety objevují už od renesance a svou oblibu neztratily dodnes. Samozřejmě se používají moderní materiály. Nejčastěji jsou to papírové, vliesové a vinylové tapety (i když můžete mít i luxusní kožené nebo hedvábné) a tapety pro speciální účely a umístění.

Výhodou vinylových tapet je jejich omyvatelnost. Tuto s plastickými kruhy prodává OBI.

Lze je nalepit kdekoli, včetně koupelny, WC a kuchyně. V mokrých provozech se používají tapety se skleněnými vlákny a různými povrchovými úpravami. Také se můžeme setkat s tapetami, které jsou nejen krásné, ale i funkční a nabité technologiemi. Například Ingo Maurer uvedl na trh LED tapety různých vzorů, které svítí po celé své ploše. Běžně se používají tapety protihlukové, které jsou plastické a tlumí zvuky.

Designér Ingo Maurer integroval do tapety drobné LED zdroje.

Do dětských pokojíků se hodí tapety popisovací či omalovánkové. Pro letošní rok jsou trendy tapety v barvách roku 2021, tedy v modrých nebo zelených barvách všech odstínů. Stále vedou květinové, zvířecí a rostlinné vzory, ale také geometrické nebo čistě strukturální. Oblíbená je i inspirace uměleckými díly (např. kolekce Van Gogh od BN nebo Museum od Eijffinger – obojí prodává Vavex).“

Kolekce tapet Museum od značky Eijffinger je inspirována uměleckými díly.

Zajímá vás, jaké jsou další výhody a nevýhody jednotlivých druhů tapetových materiálů? A jak správně postupovat při tapetování? To a mnohem více se dozvíte v aktuálním vydání časopisu Blesk Bydlení. Koupíte ho v trafikách nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Video
délka: 00:19.84

Ochutnávka z Blesk Bydlení květen 2021 Czech News Center