Přírodní materiály jsou na výsluní už delší dobu – jsou totiž nejen ekologické, ale hlavně kvalitní, hodí se do jakéhokoli interiéru a umí stárnout s grácií. Vedle dřeva se u nás doma už krásně zabydlely i bambus, ratan, kámen, kůže či kožešiny.

Možná i proto, že přírody kolem nás spíš ubývá, chceme se jí co nejvíc obklopovat u sebe doma. Přírodní materiály jsou po letech, kdy našim domácnostem vládly umělé hmoty, lamino a různé imitace, zpátky, navíc stále častěji v co nejpřirozenější podobě. Jistě jste si všimli módy odkládacích stolků z obyčejného pařezu nebo věšáků z neopracované větve. Jak říká designérka Gabriela Hámová, jsme-li obklopeni materiály, jako jsou dřevo, kámen, vlna, bavlna, len či kůže, cítíme se dobře a bezpečně, protože víme, co od nich můžeme očekávat. Zároveň jsou to materiály odolné, takže dlouho vydrží a různé šrámy a škrábance jim spíš dodávají na kráse.

Bambus a spol.

Vzhledem k tomu, že se lidé stále víc zajímají o udržitelný způsob života, dostávají se do popředí materiály ekologické, například bambus. Čím je tak výjimečný? Je to vlastně obrovská travina, velmi pevná a zároveň ohebná. Je nehořlavý, jeho nejpraktičtější vlastností je však rychlý růst. Rychle sice rostou i některé exotické plantážní rostliny, ale při růstu bambusu nedochází k ochuzení půdy, protože jeho kořeny vytvářejí rozsáhlé podzemní systémy a přirozeně zadržují vodu. Z bambusu se už dávno nevyrábějí jen kuchyňská prkénka, velmi oblíbený je bambusový nábytek. Díky tomu, že jde navíc o materiál voděodolný, často se používá v koupelnách a kuchyních. Z dalších exotických rostlin, které se u nás doma objevily, můžeme jmenovat ratan, banánovník, vodní hyacint či mořskou trávu. Jejich výhodou je pevnost a pružnost a obvykle je najdeme na vyplétaném nábytku, svítidlech a doplňcích. Ty mohou být také z proutí, které se pěstuje i v Česku – třeba vrba konopina nebo vrba americká. Ale když už jsme u té ekologie, vraťme se na chvíli ke dřevu. Víte, že i to se dá recyklovat? Určitě už jste narazili na nábytek z palet, nebo dokonce z lodních vraků. Nejlépe se totiž recykluje odolné exotické dřevo jako teak, které je v podstatě nezničitelné – odolává škůdcům, plísním, vlhkosti a nepříznivým vlivům počasí, nebobtná ani nepraská.

Vlněná móda

Nedílnou součástí vybavení interiéru je bytový textil a i v tomto případě lze dát přednost přírodě – velký návrat před pár lety prodělal len, klasikou, která nestárne, je bavlna (navíc je možné sehnat bytový textil i v její bio variantě). Naší srdcovkou však zůstává vlna, už pro své skvělé a praktické vlastnosti. Ještě „přírodnější“ vzhled dodá vašemu bytu přímo jehněčí kožešina. Není to sice nic pro vegany, ale vězte, že obvykle jde o vedlejší produkt při získávání masa, což by nemuselo milovníky přírody tolik trápit. Kožešina však není jen stylová a krásná, má taky samočisticí a termoregulační vlastnosti, dokáže v zimě hřát a v létě chladit. Že je o přírodní materiály v interiéru čím dál větší zájem, dokazuje též nezvyklé využití kůže – dělají se kožené úchytky na nábytek, seženete také různé kožené misky. A nový život v interiéru dostává i kámen – stolky s mramorovou či žulovou deskou nebo různé kamenné dózy a mísy.

Fotogalerie
6 fotografií

OČIMA ODBORNÍKA

Gabriela Hámová, designérka, Design Friendly
Autor: archiv designérky

Designérka Gabriela Hámová, Design Friendly

„V navrhování interiérů zřídkakdy nastane situace, kdy by se přírodní materiály nehodily. Snad jedině, pokud je zadáním retro, tedy šedesátá léta, kdy vládly plasty. S přírodními materiály, jako jsou dřevo, kámen, vlna, bavlna, len, ale vlastně i sklo a kov, žijí lidé přirozeně od neolitu. Možná i pro tenhle tisíce let starý zvyk se obklopeni těmito materiály cítíme tak dobře a bezpečně, víme, co od nich očekávat – kámen je studený, dřevo teplé, keramika křehká, len se mačká, bavlna saje, vlna hřeje… Osobně pravé materiály miluji a používám je ve všech svých realizacích. Nemám ráda jejich náhražky, jako jsou vinylové podlahy nebo dlažba v dekoru dřeva. Pravé dřevo, dobře povrchově ošetřené, klidně snese i mokré provozy, je teplé a lety používání získává jedinečnou patinu – takové šrámy vašeho života, jak často klientům říkám. A samozřejmě jsou projekty, u kterých by snad nikoho ani nenapadlo použít umělé materiály. Umíte si třeba představit roubenku, třeba i moderní, kde by byla vinylová podlaha nebo PVC ubrus? Do takového prostředí prostě patří dřevo, kámen, pálená dlažba, keramika, len, kůže… S přírodou zároveň souvisí i obliba jejích barev. Nejčastěji si lidé vybírají neutrální tóny dřeva v kombinacích s béžovou a šedou, a když už chtějí výraznější barvu, sáhnou po odstínech zelené nebo modré. Dobrou zprávou je, že barvami pro aktuální období jsou právě různé odstíny zelené v čele s šalvějovou a mátovou. Postupně se během letošního roku barevnost posune přes tyrkysovou k modré až šedomodré. Také na látkách a tapetách očekáváme i v budoucnu množství dekorů s listy, stromy či květinami. Jen bude už méně exotiky a víc vzorů á la horský prales. Takže si přírodu užijeme naplno.“

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulní strana magazínu Blesk Bydlení na měsíc březen 2021
Autor: archiv Blesk Bydlení