1. Pod lupou

Nezapomeňte, že každá tapeta je vyráběná s jistou malou odchylkou v pravidelnosti vzoru. Superpečlivému oku to neujde. Ale je to normální, a budete o tom vědět jen vy. Dobří tapetáři vzory sesazují v úrovni očí.

2. Dvakrát měřte

Při práci s tapetami platí známé přísloví „dvakrát měř, jednou řež“. Vše si pečlivě změřte a nikam nespěchejte, vyhnete se tak případným nesrovnalostem.

3. Pomůže vodováha

Tapety se lepí odshora dolů a těsně vedle sebe (na sraz). Vzniklé vzduchové bubliny vytlačujte od středu do stran. Pro dodržení návaznosti vzoru zachovejte dole přesah 5 cm. Při stříhání se vyplatí přesné měření a preciznost. Pro kontrolu rovných stěn může pomoct vodováha a závěsná olovnice.

4. Od papíru po 3D

Mezi základní druhy patří papírové, vliesové, vinylové, sklovláknité nebo přetíratelné tapety. Stěnu může ozvláštnit také fototapeta nebo tapeta s 3D efektem.

5. Neodceňujte výběr

V prvé řadě je nutné vybrat správnou tapetu. Na trhu je k sehnání celá škála různobarevných a zajímavě vzorovaných tapet z mnoha materiálů. Při výběru je důležité porovnávat povrch, který se bude tapetovat, typ místnosti, druh tapety, který je pro dané požadavky nejvhodnější, a v neposlední řadě i zkušenosti s lepením a potřebné náčiní. Barva a vzor jsou pouze na osobním vkusu.

Nebojte se vytapetovat! S vliesovými tapetami to zvládne každý.

6. Příprava podkladu

Stěna, kterou se rozhodnete tapetovat, by měla být v prvé řadě rovná. Olupující se omítka se seškrábe, praskliny zatmelí, nerovnosti zahladí a staré tapety vhodným způsobem odstraní. Připravená stěna by měla být suchá a čistá, zbavená mastných skvrn i plísně.

Savý povrch před tapetováním důkladně napenetrujte a nechte schnout minimálně 6 hodin, nesavý odmastěte. Při tapetování udržujte v bytě stále stejnou teplotu, ideálně mezi 19–21 stupni. Máte-li doma vlhko, zapněte radiátor, v létě větrejte. V místnosti by také neměl být průvan.

7. Chytrý trend

Napínané stěny a podhledy Smart Walls dodají interiéru na eleganci díky odolné tkanině pevně uchycené do neviditelného rámu, ať už zvolíte aplikaci na stěnu, strop nebo vytvoříte příčku či podhled přímo na míru prostoru. Elegantní dojem textilního materiálu vizuálně zútulní interiér a dodá mu punc luxusu. Instalace ani údržby se bát nemusíte, na rozdíl od výmalby či sádrokartonu nezabere příliš času ani nevyžaduje stěhování nebo zakrývání nábytku.

Textilní stěny a podhledy lze bez problémů i prosvítit – tmavé místnosti propůjčí dojem denního světla, opticky zvětší prostor nebo ze stropu vykouzlí zajímavou dominantu pokoje. „Mým tipem je černý materiál v hedvábném lesku s jemnou textilní strukturou. Stoprocentně černá stěna vypadá v interiérech velice elegantně a skvěle v ní vyniknou zavěšené obrazy,“ doporučuje designérka Smart Walls Olina Kahl.

Fotogalerie
41 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulní strana magazínu Blesk Bydlení za měsíc květen