Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C

Pokreslily vaše děti zeď nebo nábytek? Máme tipy, jak to zachránit!

/
 • (istock.cz)
  8. února 2021 ● 06:00

  Většina rodičů zastává názor, že dětská kreativita se má podporovat ve všech směrech. Ale pokud si vaše dítko náhodou splete část domácnosti s malířským plátnem, určitě vás to vůbec nepotěší.

  Zkuste se hned nerozčilovat a jednat v klidu, protože my pro vás máme řešení. Není potřeba okamžitě objednávat malíře pokojů nebo počmáraný stolek vyhazovat, stačí znát pár osvědčených rad.

 • 1.

  Obyčejná guma

  Na obyčejnou tužku nebo pastelky zkuste použít gumu. Vypůjčte si z penálu staršího dítěte měkkou gumu a tou čmárance opatrně vygumujte. Budete překvapeni, jak to jde snadno. Jen na ni moc netlačte, abyste si na zdi spíš nenadělali fleky. Guma by si měla poradit s nežádoucími výtvory jak na zdi, tak na nábytku i na podlaze.

 • 2.

  Jedlá soda

  Barevné čáry od pastelek by se měly dát odstranit s minimálním úsilím také pomocí jedlé sody. Jak na to? Vezměte čistý navlhčený hadřík, namočte ho do jedlé sody a kresby s ním lehce přetírejte.

 • 3.

  Zubní pasta

  Vyhrňte si rukávy, v koupelně si vezměte nějakou "negelovou" zubní pastu a hadřík, nebo ještě lépe vyřazený zubní kartáček. Na pomalovanou zeď pak naneste kousek zubní pasty a začněte s čištěním. Díky jemným abrazivům, která pasty obsahují, dostanete pastelky ze zdi. Nakonec stěnu jen opláchněte čistou vodou.

 • 4.

  Chlebová střídka

  Čtete opravdu dobře. "Obyčejný" chléb vám skutečně pomůže vyčistit špinavou zeď. Odstraňte z něj kůrku a ze střídky si umačkejte hmotu, kterou pak obrázky jakoby "vygumujete". Sice trochu nadrobíte, ale stěnu budete mít čistou.

 • 5.

  Univerzální sprej WD-40 nebo olej

  Šmouhy od barevných pastelek z omyvatelných povrchů vám pomůže odstranit sprej WD-40. Nastříkejte ho na ně a setřete čistým hadříkem. Pokud ho nemáte po ruce, zkuste použít obyčejný stolní olej. Například malůvky z konferenčního stolku vyčistěte hadříkem namočeným v oleji. Pastelky se pustí dřív, než byste možná čekali.

 • 6.

  Fén

  Pokud si vaši potomci vzali k nečekanému tvoření voskovky, zkuste vzít na pomoc fén. Horký vzduch vosk roztaví a snáz ho pak setřete, třeba papírovým ubrouskem.

 • 7.

  Líh

  Velký problém bývá s fixy a propiskami, které dolů nejdou tak snadno. Platí na ně líh nebo prostředek s lihem, například ten na mytí oken. Určitě ale dopředu vyzkoušejte na málo viditelném místě, jak bude váš nábytek na líh nebo vybraný prostředek reagovat. Ať nezpůsobíte více škody než užitku.

 • 8.

  Dobré tipy na závěr

  • Pokud jste zjistili, že vašemu dítku opravdu nestačí jen obyčejné papíry na tvoření, pořiďte mu klasickou nebo magnetickou tabuli, na které se vyřádí. Dalším řešením je také samolepicí tabulová fólie. Ustřihnete si jen rozměr, který se vám hodí, a pak ji nalepíte na vybrané místo na zeď, ale i na sklo nebo na nábytek. Děti na ni pak mohou malovat křídou nebo fixou. A vše se pak smaže suchou houbičkou.
  • Sáhnout ale můžete také po speciální tabulové barvě, díky které vytvoříte jakoukoli malovací plochu. Jen podklad musí být hladký. A nemusí být jen černá, sehnat se dá v mnoha odstínech.
  • Pokud se pouštíte do malování, sáhněte po omyvatelné barvě, určitě se to vyplatí. Nečistoty z ní často stačí jen otřít vlhkým hadrem. Jen vybírejte ty kvalitní. Především levnější barvy mohou být na hranici omyvatelnosti a snadno byste mohli vodou a hadříkem smýt nejen nečistotu, ale i nátěr. 
  • Jestliže jste se rozhodli nově vytapetovat, vyberte tapety vinylové. Jsou velmi oblíbené díky vysoké odolnosti povrchu a snadné údržbě: jsou plně omyvatelné, odolné proti mechanickému poškození (poškrábání a otěr) a částečně tepelně izolují. Díky svým vlastnostem se tak výborně hodí do koupelen a kuchyní a také hlavně do dětských pokojů.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy