Z ulice působí jako malý nenápadný domek, ze zahrady je však jasné, že jde o pohodlné bydlení s velkorysou terasou a krásnými výhledy do údolí. Za to, jak dům rodiny Šachů vypadá, může zejména terén svažitého pozemku a také šikovnost architektů ze studia A1 architects Davida Maštálky a Lenky Křemenové.
Majitelé si je vybrali, protože jsou to jejich přátelé a hlavně s nimi měli už dobré zkušenosti, neboť navrhli jejich obchod Papelote v pražské Vojtěšské ulici. „Vždy se nám líbila jejich práce s prostorem, s materiály, citlivost, s jakou ke každému projektu přistupují. Výborně se mi s nimi spolupracovalo. Vyhovoval mi vzájemný dialog, to, že opravdu naslouchali našim potřebám a snažili se maximálně pochopit a následně převést do celého domu náš způsob života,“ vysvětluje majitelka.
Cesta k vysněnému domu ale nějakou dobu trvala. Začala už v době, kdy Kateřina ještě studovala na vysoké škole. „V té době mi zemřel táta a já po něm zdědila nějaké peníze. Tehdy už jsme s manželem žili spolu a věděli jsme, že je nechceme nechávat v bance, ale do něčeho vložit. A protože o domu jsme snili už dlouho, rozhodli jsme se peníze investovat do pozemku. Ten pak několik let ležel ladem, manžel ho občas jel posekat, chodili jsme tam na procházky a dům si jen představovali. Reálné obrysy pak naše snění začalo dostávat až po narození syna,“ vzpomíná na úplné počátky majitelka.
Najít ideální pozemek v Praze ale nebylo jednoduché, neboť majitelé měli poměrně přesnou představu, co by měl všechno splňovat. „Chtěli jsme místo, které bude dobře dostupné z města hromadnou dopravou. Já neřídím, a tak jsem nechtěla být závislá na odvozu. Měli jsme vytipovaných několik čtvrtí, chodili po městě a vylepovali inzeráty. Troja byla jedna z lokalit, které nás oslnily právě blízkostí k centru města a zároveň velkým množstvím zeleně. Člověk si tu připadá jako na venkově, a přitom je tramvají za deset minut na Letné,“ pochvaluje si Kateřina.
Dům působí velmi přívětivě – bílá fasáda je ozvláštněna zelenými rámy oken a dřevěnými detaily pergol. „Bydlíme tady už pět let a dodnes pokaždé, když se vrátím domů, jsem ohromená a cítím pohlazení na duši. Co víc si přát?“ přiznává majitelka. Může za to samozřejmě i velmi pečlivě navržený interiér, který je z velké části vyroben na míru. Bylo to dáno hlavně tím, že dům není příliš velký.
Na užitnou plochu 130 m2 se muselo pohodlně vejít vše, co potřebuje čtyřčlenná rodina. Z ulice se vstupuje do zádveří se šatnou a lze odtud pokračovat na vyhlídkovou terasu, kde by měl do budoucna vyrůst ateliér pro tvůrčí majitele. Ve spodním patře je pak obytná část, která se táhne podél velkých oken s krásnými výhledy, na opačné straně podél opěrné stěny v terénu svahu je zázemí, tedy koupelny, technická místnost apod.
Dominantou hlavního obytného prostoru jsou omítnutá kamna. „Viděli jsme je u architektů v jiném návrhu a nadchli jsme se pro ně. Máme i plynový kotel, ale na vytápění používáme hlavně je. Teplo z nich je úplně jiné: sálavé, hřejivé, takové blažené,“ pochvaluje si majitelka. Kamna jsou zároveň trochu netypickým místem k posezení. Dá se na nich krásně vyhřívat s výhledem na protější svah.
Na sezení slouží i široké parapety oken. „Naše sedací okno v obýváku mám hodně ráda. Je to takové napůl uvnitř, napůl venku,“ říká Kateřina a dodává, že si do novostavby domu přinesli i jednu starou vzpomínku: „Do stěny ve středu domu, za kamny – v jeho srdci – jsme nechali vsadit kámen z chalupy, která patřila mým prarodičům a kterou jsme po jejich smrti prodávali. Symbolicky pro mě propojuje generace, spojuje staré s novým, minulost s budoucností.“
Téměř všechen vestavěný nábytek je proveden z březové překližky s detaily úchytek v podobě otvorů ve dvířkách, se žlutým zábradlím a žebříky. „Hodně ostatních věcí, pohovku, stůl, kuchyň, stolky, komody pak máme z IKEA. Často jsou to ty téměř nejlevnější kousky, u kterých jsme si ale (třeba jako u komod) udělali jiné úchytky. Kus nábytku to pak rázem promění,“ vysvětluje majitelka, která svého kreativního ducha nezapře ani v případě použití klasického nábytku z běžného obchodního řetězce.KDO TU BYDLÍ:
Kateřina Šachová, spolumajitelka českého autorského papírnictví Papelote s rodinou. Před deseti lety založila spolu s manželem Filipem Šachem a kamarádkou Denisou Havrdovou stylové papírnictví a kreativní grafické studio Papelote. To v roce 2012 získalo ocenění Obchod roku udělované Akademií Czech Grand Design a od té doby se stále vyvíjí a rozrůstá. Své zboží prodává ve spřátelených obchodech v Čechách i v zahraničí a spolupracuje s mnoha zajímavými klienty, pro něž navrhuje produkty na míru.
Tento článek pro vás připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v trafikách nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.
Ochutnávka z Blesk Bydlení květen 2021 Czech News Center