Podcast: Vypadalo to jako sebevražda ale… Učitelku klavíru zavraždil teenager na přání matky
V červenci roku 1934 zažila pražská Letná pořádný šok. V činžovním domě na tehdejší Belcrediho třídě (dnes ulice Milady Horákové, pozn. red.) byla nalezena mrtvola 48leté učitelky klavíru Julie Malátové. To, co na první pohled vypadalo jako sebevražda, se nakonec ukázalo jako podivná vražda, ke které donutila teprve šestnáctiletého chlapce jeho vlastní matka. Způsob, jakým to měl udělat, našla v brakové literatuře.
Tělo Julie Malátové našli viset na laně přivázaném k vodovodnímu kohoutku, ač se domovník, a později i lékař, pokusil ženu oživit, bylo už pozdě. Vypadalo to, že učitelka klavíru spáchala sebevraždu, nicméně drobné oděrky, pootevřené dveře a uvolněný provaz vyvolaly u kriminalistů podezření. To se jim nakonec potvrdilo při pitvě, žena byla zavražděna.
Vyšetřování nabralo celkem rychlý spád. Policie brzy zjistila, že se v den vraždy kolem bytu pohybovali tři neznámí mladíci ve skautských kloboucích a nechovali se nenápadně, protože se ptali domovníka na paní, která v domě nikdy nebydlela. Díky výpovědím svědků se podařilo zjistit jejich totožnost. Šlo o Jaroslava Rohlenu, Josefa Martinovského a Rudolfa Friesze. Ty byli o několik dní později zatčeni ve Vimperku na Šumavě.
Teprve šestnáctiletý Rohlena se policii k vraždě přiznal a uvedl, že kamarádi s tím neměli nic společného. Kdo s tím naopak podle něj měl společného mnoho, byla jeho matka, zadlužená, nezaměstnaná úřednice Marie Luleyová. Ta v minulosti k Malátové chodila na lekce klavíru a věděla, že je učitelka vcelku bohatá, nutila proto syna, aby se k ní také zapsal na klavír, učitelku zavraždil a ukradl jí vkladní knížky a šperky a pak vše nastrojil jako sebevraždu. Synovi přesně popsala, jak má vraždu provést, inspirovala se při tom oblíbenými detektivkami.
Další podrobnosti tohoto otřesného případu i to, jak probíhalo vyšetřování, se dozvíte v nejnovější epizodě Insta Crime Podcastu: