Jako jediný pozůstalý pan Jaroslav trochu počítal s tím, že náklady za pohřeb pro oba – téměř 60 tisíc – se mu vrátí z dědictví. Manželství bratra bylo bezdětné, švagrová neměla žádné sourozence. Okolnosti smrti ale vše změnily.
Dědí manželka
Manžele bez známek života našla v jejich bytě policie, pitevní zpráva pak ale potvrdila, že bratr pana Jaroslava zemřel o den dřív. Cizí zavinění nebylo prokázáno, ale 24hodinový rozdíl skonu způsobil, že dědictví přešlo z manžela na manželku. A po její smrti měl připadnout její rodině. Jaké? To byl úkol pro notáře.
Notáři nezaháleli
Před několika dny se pan Chmelík ozval redakci Blesku s dobrou zprávou. „Dědické řízení bylo ukončeno! Notáři nějak dokázali najít nezletilou dědičku švagrové v Sokolově. Samozřejmě že zemřelou nezná, je to nějaká pra pra pra pra,“ napsal.
Peníze zpět
„Hned druhý den mi volal poručník té dědičky s tím, že mi má poslat peníze za pohřby, a žádal mě o číslo účtu. A za dva dny skutečně peníze přišly,“ popisuje konec opravdu netradičního případu. „Blesk odebírám už deset let a musím říct, že jsem udělal dobře, když jsem vás požádal o pomoc,“ uzavřel s díky pan Jaroslav.
Skon manželů Chmelíkových
František (†72) a Milena Chmelíkovi (†78) žili v Neratovicích. 19. července zavolali sousedé policii, neboť jim bylo divné, že z bytu nikdo delší dobu nevychází. Podle pitevní zprávy zemřel pan František 2. července a paní Milena 3. července. Kvůli rozdílnému datu skonu také dědictví řešili dva notáři – jeden pozůstalost pana Františka a jeden pozůstalost paní Mileny.

Ombudsmanka Blesku: O dědictví se musíte přihlásit
„Mám radost, že to dobře dopadlo a že spravedlnost dosáhla své mety,“ raduje se Ombudsmanka Blesku JUDr. Jaroslava Šafránková. Byla to ona, kdo v loňském roce panu Chmelíkovi radila, aby se přihlásil do dědického řízení! A jak je vidět, udělal správně.
„Vzhledem k tomu, že pan Chmelík vypravil pohřeb, má nárok na jeho zaplacení a musí se s touto pohledávkou přihlásit do dědického řízení. V tomto případě do obou dědických řízení vzhledem k tomu, že měla manželka jeho bratra zemřít o den později a je dědičkou svého předem zemřelého manžela,“ hodnotila tenkrát s tím, že s největší pravděpodobností majetek po zesnulých manželích připadne státu. To ještě nikdo nevěděl, že se dědic přece jen najde.
POTŘEBUJETE POMOC ČI RADU OMBUDSMANA BLESKU?
NAPIŠTE NÁM SVÉ PŘÍBĚHY
Na adresu redakce: Blesk OMBUDSMAN, náměstí Marie Schmolkové 3493/1, 100 00 Praha 10-Strašnice nebo na e-mailovou adresu: ombudsman@cncenter.cz Nezapomeňte připsat také svoje telefonní číslo.
Podmínkou je zveřejnění vašeho příběhu v deníku Blesk a reportáže na Blesk.cz!
Prosíme čtenáře, aby nám nezasílali originály dokumentů – vzhledem k množství je nemůžeme vracet. Upozorňujeme na to, že jednotlivé příběhy redakce sama vybírá dle uvážení.
Šéf Notářské komory: Každé 5. manželství má smlouvu. Před čím vás ochrání? Bára Holá