Jeho bratr František žil se svojí ženou Miloslavou přes 40 let v Neratovicích. Sousedům bylo divné, že manželský pár dlouho neviděli, tak povolali policii. „19. července loňského roku byl jejich byt otevřen policií společně s předsedkyní bytového družstva a notářem. Oba byli nalezeni mrtví. Leželi doma 14 dní. Jejich těla byla převezena do motolské nemocnice, kde patolog stanovil datum smrti u bratra 2. 7. 2023 a u švagrové 3. 7. 2023,“ vypráví pan Chmelík.
Pozůstalost řešili dva notáři – jeden z Neratovic pro paní Miloslavu, druhý z Mělníka pro pana Františka. „Notáři se mnou hovořili jako o případu komplikovaném, že po bratru nemáme na nic nárok. Žena prý po muži druhý den dědila, proto po ní dědit bude osoba z její linie,“ byl šokovaný po telefonátu s notářem.
Dědí stát?
Tuto zprávu se ale pan Jaroslav dozvěděl až poté, co zaplatil 59 500 korun za pohřeb jak bratra, tak jeho ženy. „Znal jsem švagrovou téměř 50 let. Děti neměli, jelikož je nemohla mít. Rodiče neměla a mluvila jen o babičce, která dávno nežije. Takže pokud se zázrakem někdo nenalezne, tak to připadne státu,“ považuje za nespravedlivé pan Jaroslav Chmelík.
Rád by věděl, zda může po případném dědici alespoň chtít náhradu za pohřeb, který oběma vystrojil. „Přiznám se, že by mě i zajímalo, jak lze poznat přesné datum smrti po 14 dnech. Opravdu umí lékař poznat, že bratr umřel o jeden den dříve? Vždyť mohli umřít oba dva najednou,“ pokládá Ombudsmanovi Blesku druhou otázku. Notáři navíc nezastavili placení nájmu bytu, kdy se již 10 měsíců sráží z účtu zemřelých částka, ale v bytě nikdo nebydlí…
Proplacení obou pohřbů? Ano!
Na tento velmi komplikovaný případ se podívala advokátka a Ombudsmanka Blesku JUDr. Jaroslava Šafránková. „Vzhledem k tomu, že pan Chmelík vypravil pohřeb, tak má nárok na jeho zaplacení a musí se s touto pohledávkou přihlásit do dědického řízení. V tomto případě do obou dědických řízení, vzhledem k tomu, že měla manželka jeho bratra zemřít o den později a je dědičkou svého předemřelého manžela,“ hodnotí s tím, že je nepochybné, že nakonec bude dědit stát.
S největší pravděpodobností majetek po zesnulých manželích připadne státu. Na starosti to bude mít Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Majetek může být realizován v rámci aukce nebo může být i přímým prodejem. To záleží již na postupu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jaký zvolí. V každém případě to bude za cenu obvyklou,“ vysvětlila Šafránková.
„Pokud jde určení toho, kdy osoba zemřela, to je otázka medicíny a určuje to lékař při pitvě. V případě, že není známo, o jaký den se jedná, může být vedeno soudem řízení o určení data smrti. To však není tento případ, kde lékař určil jednoznačně datum smrti. Jakým způsobem k tomu došel, lze možná zjistit pouze z lékařské dokumentace, kterou by si mohl pan Chmelík vyžádat po svém bratru vzhledem k tomu, že to byla jeho osoba blízká,“ vysvětluje dále Ombudsmanka Blesku.
„Pokud by měl pochybnosti o dni úmrtí, je možné vyhotovit znalecký posudek, který by určil přesný den smrti,“ doplňuje. Na závěr ještě Jaroslava Šafránková vyjádřila k bytu, který je stále pronajímán… „Co se týče nájmu, ten zatím pokračuje a je spíše třeba, aby tuto záležitost řešil notář s vlastníkem bytu, tedy s pronajímatelem,“ uzavřela.
Potřebujete OMBUDSMANA BLESKU?
NAPIŠTE NÁM SVÉ PŘÍBĚHY
Na adresu redakce: Blesk OMBUDSMAN, Komunardů 42, 170 00 Praha 7, nebo na e-mailovou adresu: ombudsman@cncenter.cz Nezapomeňte připsat také svoje telefonní číslo.
Podmínkou je zveřejnění vašeho příběhu v deníku Blesk a reportáže na Blesk.cz! Prosíme čtenáře, aby nám nezasílali originály dokumentů – vzhledem k množství je nemůžeme vracet. Upozorňujeme na to, že jednotlivé příběhy redakce sama vybírá dle uvážení.
Šéf Notářské komory: Každé 5. manželství má smlouvu. Před čím vás ochrání? Bára Holá