Soudkyni Vodičkovou vinili z podplácení kvůli testu na covid. Soud ji osvobodil
Obvodní soud pro Prahu 9 osvobodil plzeňskou soudkyni Evu Sofii Vodičkovou, která podle obžaloby v době koronavirové pandemie poslala jinou ženu, aby za ni podstoupila PCR test. Informoval o tom server Info.cz. Ženu soudy původně potrestaly peněžitým trestem, pravomocné rozhodnutí však v srpnu zrušil Nejvyšší soud, podle kterého šlo nanejvýš o přestupek. Kvůli pravomocnému odsuzujícímu rozhodnutí žena v justici skončila. Aktuální rozhodnutí zatím pravomocné není, státní zástupce podle webu zváží, zda se odvolá.
- Soudkyně Eva Sofie Vodičková vedla od listopadu 2021 jako pověřená místopředsedkyně úsek insolvenčního soudnictví Krajského soudu v Plzni.
- Podle obžaloby chtěla získat počátkem roku 2022 potvrzení o prodělání covidu. Zajistilo by jí to cestovatelské, sociální a jiné výhody, aniž by se proti nemoci musela nechat očkovat.
- Přijala údajně nabídku spoluobžalované Lucie Enzmannové, že covidový test za úplatu podstoupí plzeňská taxikářka Monika Ulrichová, která v té době nemoc prodělala.
- U své praktické lékařky si pak podle obžaloby Vodičková nechala vystavit žádanku na provedení PCR testu a předala Ulrichové přes Enzmannovou svou kartičku pojištěnce. Ulrichová pak v době, kdy správně měla být v izolaci, podstoupila v Plzni test jménem Vodičkové.
- Test jí ale vyšel negativně, takže k předání slíbených 3000 korun nakonec nedošlo. Vodičková u soudů uváděla, že certifikát o prodělání covidu nepotřebovala, protože ji pandemie v cestování neomezovala.
- Vodičková vinu popírala. Soudy jí původně za podplácení uložily peněžitý trest 200 000 korun. Skončila také jako soudkyně, zákon totiž stanovuje, že po pravomocném odsouzení za úmyslný trestný čin funkce soudce zaniká.
- Obvodní soud nyní konstatoval, že se skutek sice stal, ale není trestným činem. Podle serveru Info.cz podle soudu nešlo ani o kárné provinění, protože uplynuly lhůty pro podání kárného návrhu. Soud dnes rovněž osvobodil Ulrichovou, která u Nejvyššího soudu rovněž uspěla s dovoláním.
Soudkyně plzeňského krajského soudu Eva Sofie Vodičková nespáchala trestný čin podplácení, když si v roce 2022 nechala za úplatu pořídit falešný pozitivní test na covid. Podle soudu se sice skutek stal, ale není trestným činem.
Soud nevyslyšel ani názor státního zástupce, že by se mohlo jednat o kárné provinění. Podle rozhodující soudkyně totiž uplynuly příslušné lhůty pro podání úspěšného kárného návrhu. Spolu se soudkyní Vodičkovou byla soudem obžaloby zproštěna i žena, která měla za úplatu test podstoupit.
Vodičková, která krátce vedla jako pověřená místopředsedkyně úsek insolvenčního soudnictví Krajského soudu v Plzni, chtěla podle obžaloby získat počátkem roku 2022 potvrzení o prodělání covidu.
To by jí zajistilo cestovatelské, sociální a jiné výhody, aniž by se proti nemoci musela nechat očkovat. Přijala nabídku spoluobžalované Lucie Enzmannové, že covidový test podstoupí plzeňská taxikářka Monika Ulrichová, která v té době nemoc prodělala.
Peníze taxikářka nedostala
U své praktické lékařky si Vodičková nechala podle rozsudku vystavit žádanku na provedení PCR testu a předala Ulrichové přes Enzmannovou svou kartičku pojištěnce. Ulrichová pak v době, kdy správně měla být v izolaci, podstoupila v Plzni test jménem Vodičkové.
Test jí ale vyšel negativně, takže k předání slíbených 3000 korun nakonec nedošlo. Vodičková u soudů uváděla, že certifikát o prodělání covidu nepotřebovala, protože ji pandemie v cestování neomezovala.
Vodičkovou původně soudy shledaly vinnou a k obratu v případu došlo až letos v červnu, po zásahu Nejvyššího soudu. Ten totiž dospěl k závěru, že soudkyně Vodičková trestný čin nespáchala.
Trest za úplatek?
Trestný čin podplácení je totiž podle Nejvyššího soudu možné vztahovat pouze na skutky v souvislosti s obstaráváním věci obecného zájmu a přímo či nepřímo se nabízený úplatek musí týkat osob vykonávajících veřejnou moc či obstarávajících záležitosti, na nichž je obecný zájem.
Anebo se týká osob, které mohou svým vlivem a prostřednictvím takovouto osobu ovlivňovat. Test na covid tak podle Nejvyššího soudu není věcí obecného zájmu a úplatek nebyl nabízen lékařskému personálu. Soudkyně se tak mohla podle Nejvyššího soudu dopustit maximálně přestupku.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.