Expertka na řeč těla: Trump jako mistr v ponižování světových lídrů a pasti v Bílém domě horší než v Sám doma
Nedávno přijel na návštěvu do Bílého domu jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa a jeho setkání s Donaldem Trumpem bylo poněkud napjaté, píše britský deník Daily Mail. Stává se snad z amerického lídra mistr v ponižování světových vůdců? Analytici schůzku s Ramaphosou přirovnávají k únorové návštěvě prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. „Neuchyluje se k Trumpově agresivní dikci a zůstává po většinu debaty velmi vyrovnaný a sebevědomý,“ komentoval pro Blesk Zprávy expert na řeč těla Martin Janečka setkání Trumpa s jihoafrickým protějškem. A co říká na ukrajinského prezidenta?
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa doufal, že jeho první setkání s Donaldem Trumpem bude příležitostí k obnovení vztahů po měsících útoků na jeho vládu ze strany spojenců z hnutí MAGA.
Americký prezident a jeho „první kamarád“ Elon Musk, narozený v jihoafrické Pretorii, opakovaně obvinili Ramaphosu ze spoluúčasti na „genocidě bílých“ v jeho zemi – což je nepodložené tvrzení, které se jihoafrická delegace během návštěvy snažila vyvrátit.
Trump dříve zrušil pomoc této zemi, vyhnal jejího velvyslance a nabídl útočiště bělošské menšině Afrikánců, ale úředníci doufali, že pozvání do Washingtonu by mohlo znamenat zlomový bod.
Bílý dům „plný pastí“
Co však začalo jako nenápadné přivítání „s obvyklými zdvořilostmi“, se brzy změnilo ve veřejnou kritiku – analytici to přirovnávali k Trumpově výbušné schůzce s ukrajinským vůdcem Volodymyrem Zelenským.
Jak schůzka začala, Ramaphosův „křečovitý úsměv“ naznačoval, že očekává určitou „diplomacii v dobrém duchu“ a nevěděl o pasti, kterou Trump připravil, uvedla expertka na řeč těla Judi Jamesová. „Bílý dům byl stejně plný pastí jako Kevinův dům ve filmu Sám doma,“ přirovnávala, když popisovala, jak se Trump zdokonalil ve veřejném ponižování světových vůdců.
„Trumpova řeč těla ukázala, že je nyní mistrem ve skrývání tajemství,“ pokračovala. „Nebyly tam žádné signály naznačující škodolibou radost, což jde vidět u J. D. Vancea, když se chystá pokládat světovým lídrům ostré otázky, jako to udělal se Zelenským a Starmerem.“
Naproti tomu „Trump předváděl téměř dokonalý poker face, diskutoval o golfu a usmíval se“, když se Ramaphosa snažil mu zalichotit.
Trumpův „Goldfingerův moment“
„Když popsal Ramaphosu jako osobu ‚považovanou v některých kruzích za kontroverzní‘, vyvolal tím u něj sérii opatrných gest naznačujících narůstající nejistotu nebo úzkost,“ vysvětlovala Jamesová.
V jednu chvíli Trump požádal své asistenty, aby v Oválné pracovně ztlumili světla, a poté pustil sestřih klipů, o nichž údajně tvrdil, že zobrazují důkazy o „genocidě bílých“ v Jižní Africe.
To byl Trumpův „Goldfingerův moment“ (odkaz na film o Jamesu Bondovi, kdy měl padouch Auric Goldfinger Bonda v pasti, pozn. redakce), uvedla expertka na řeč těla a dodala, že Ramaphosa „se z toho svíjel v rozpacích“.
Jihoafrický prezident se rozhlížel ze strany na stranu a snažil se něco říct, ale Trump nasměroval jeho pozornost zpět k obrazovce a umlčel ho. „Když videa skončila, Ramaphosa byl v póze muže, který se chystá utéct při první příležitosti.“
„Propukl v nepatřičný smích, zavrtěl se na židli a lehce si povytáhl kalhoty. Trumpa se zeptal: ‚Kde to je, protože jsem to nikdy neviděl?‘ Trump odmítl upřesnit detaily, ale zavrčel, že je to Jižní Afrika,“ uzavřela Jamesová.
Janečka: Ramaphosa „nevěřícně kroutil hlavou“
Schůzku jihoafrického prezidenta s Donaldem Trumpem okomentoval pro Blesk Zprávy také expert na řeč těla Martin Janečka. Ten situaci hodnotí jinak než Jamesová. „Co se týká prezidenta Ramaphosy, byla situace do značné míry jiná oproti Zelenskému. Prezident od začátku totiž zvolil velmi asertivní taktiku v kombinaci s (minimálně předstíranou) dobrou náladou, kterou nic nerozhází,“ uvedl expert.
Vyjádřil se také k situaci, kdy americký vůdce nechal zhasnout světla. „Po Trumpově nápadu zhasnout světla a zahájit projekci se usmíval a zároveň nevěřícně kroutil hlavou, jako když například dítě ve společnosti způsobí neomalenou hláškou nějaké faux pas, natočením hlavy do strany a pohledem ‚zespodu‘ dával najevo něco jako: ‚No to snad přece nemyslíte vážně.‘ Nicméně úplně na začátku mu vyletělo obočí nahoru, jak byl překvapen a zřejmě z Trumpova tónu tušil nějaký problém. Pak se ale rychle uvědomil a zvolil dobrou taktiku se usmívat,“ vysvětloval Janečka.
„Jeho přivřené oči a pevně semknuté rty značí zatvrzelost, v kombinaci se zamračeným pohledem často směřujícím k zemi, i nesouhlas s promítaným videem. Lehce nadzvednuté koutky úst naznačují ironii, kterou se snažil maskovat svou zatvrzelost, velmi dobře si hlídal tu hranici, kde by se jeho negativní neverbální projevy dostaly úplně na povrch, aby nad ním nepřevzaly kontrolu. Když se pak konečně ozve Trump, Ramaphosa se od něj odvrátí a ukazuje tím opět svůj nesouhlas s Trumpovým jednáním,“ pokračoval.
Jihoafrický prezident podle něj působil po většinu debaty vyrovnaně. „Když si je ale prezident Ramaphosa jist tím, že Trumpa ‚nachytá‘, tak neváhá použít stejně jako Trump vztyčený varovný prst na znamení, že Trump nemá pravdu, a že je třeba ho na to upozornit, ale neuchyluje se k Trumpově agresivní dikci a zůstává po většinu debaty velmi vyrovnaný a sebevědomý,“ uzavřel Janečka.
„Zelenskyj se snažil působit klidně“
Analytici schůzku s Ramaphosou přirovnávali k setkání Trumpa s ukrajinským prezidentem Zelenským. Návštěvu Bílého domu ukrajinský lídr uskutečnil na konci února. Tehdy z ní po roztržce odešel předčasně.
„Zelenskyj svým výrazem tváře a řečí těla při únorové schůzce s Trumpem vyjadřoval směs frustrace a odhodlání. Po celou dobu rozhovoru se snažil působit klidně, avšak jeho pevný postoj a chvílemi sevřená čelist naznačovaly napjatou atmosféru. Často si povzdechl, upřel pohled ke stropu nebo jej odvrátil, což ukazovalo na jeho nepohodlí a snahu držet emoce pod kontrolou,“ komentoval Janečka.
Ukrajinský vůdce se podle něj snažil situaci mírnit. „Dalším výrazným rysem byla jeho obranná gesta, například zkřížené paže, které vypovídaly o nesouhlasu a určité uzavřenosti. Když Trump opakovaně používal gesto vztyčeného ukazováčku – symbolizujícího obvinění, vyhrůžku nebo příkaz – Zelenskyj reagoval snahou o zmírnění napjaté situace. Nakláněl se k viceprezidentovi, čímž naznačoval, že nestojí o přímý konflikt,“ sdělil Blesk Zprávám. „V kontextu Trumpovy razantní komunikace Zelenského gesta mohla působit dost mírně, méně sebevědomě.“
Trumpeta se chová jako buran, ne jako státník a ty jeho názorové kotrmelce tam a zpátky zajisté lezou všem krkem. Obdivuji ty, co s nimi jedná jako hulvát, že se dokáží tak ovládat. V mém případě by to neplatilo. Amíci si zkrátka zvolili naprostý Omyl.👎