Voda v zahradě: Jaké jsou možnosti
1) Okrasné jezírko
2) Solární fontána
3) Ptačí pítko
4) Sud na dešťovou vodu
5) Umělý potok
6) Vodopád
7) Vodní kaskáda
8) Přírodní biotop
9) Mokřad nebo tůňka
Voda by na žádné zahradě neměla chybět. Slouží nejen pro vaše potěšení a případně osvěžení, ale také ptákům, hmyzu, event. žábám, rybám a dalším tvorům, kteří vám život na zahradě příjemně zpestří a navíc jsou důležitou součástí přírody. Čím větší zahrada, tím větší by měla být její plocha. Pojďte s námi najít ten pravý vodní prvek pro vaše potřeby. Tady je jejich přehled od umělého jezírka, přes potok, vodopád nebo třeba jen ptačí pítko, až po mokřad.
Zahradní jezírko

Zahrádkářská klasika, která oživuje a zpříjemňuje strukturu zahrady. Bývá zpravidla menší, takže je vhodné i pro nevelké zahrady. Stanoviště by mělo být v létě cca 6 hodin pod sluncem. V bezprostřední blízkosti by se neměly nacházet žádné stromy, protože opadávající listí zatěžuje vodu a vy byste na podzim měli plné ruce práce s jeho odstraňováním. Někteří majitelé to řeší tak, že přes jezírko natahují koncem léta síť. Navíc silné kořeny stromů mohou v jezírku způsobovat škody. Přesto počítejte s tím, že jezírko potřebuje údržbu, čas od času je nutné vyčistit jeho dno.
Náš tip: Jak založit zahradní jezírko? Potřebné informace najdete ve článku níže:
Fontána

Prvek vhodný i do té nejmenší zahrady. Může stát samostatně, nebo být součástí umělého jezírka. V dnešní době už jsou k dispozici fontány na solární pohon, takže jejich provoz vás nestojí nic. Jsou vhodné spíše do upravenějších zahrad, kde je hodně znát vliv člověka. Pokud si potrpíte na pečlivě zastřižené keře a upravené záhony, je pro vás fontána tím pravým. V přírodních zahradách by tento prvek působil trochu nepatřičně.
Ptačí pítko

Takto dostane vodu do zahrady opravdu každý. A je to dokonce vhodné řešení na balkon či terasu. Kromě pití hraje voda důležitou roli i v očistě ptáků a zvláště v horkých dnech má zdroj vody pro ptáky neocenitelnou hodnotu, protože mnoho přirozených zdrojů vysychá. Na trhu seženete nejrůznější keramická, betonová či plastová pítka. Jen dejte pozor, aby pítko bylo hluboké nejvíce 8 cm a nemělo příliš mnoho rýh, ve kterých by se udržovala nečistota. Česká ornitologická společnost nedoporučuje pítka kovová, která se v létě příliš zahřívají a v zimě namrzají. Další praktické rady k pítkům a jejich údržbě najdete na jejím webu birdlife.cz.
Sud na dešťovou vodu

Ano, i taková „technická“ věc, jako je sud na dešťovou vodu, je vodním prvkem v zahradě. Nejlepší samozřejmě je, pokud máte klasický sud dřevěný, eventuálně kovový, ale dnes už jsou na trhu i odolnější verze z plastu, imitující nejen dřevo, ale třeba i terakotu. Sud na dešťovou vodu slouží primárně k zavlažování zahrady, v nabídce zahradnických značek (např. Gardena) najdete speciální výrobky, které vám pomohou s jejím optimálním využitím (čerpadlo do sudu apod.). Ideální je, když ze sudu odebíráte pravidelně, aby se voda obměňovala a příliš dlouho v něm nestála. Jinak začne zapáchat, přiláká komáry a stane se z ní spíše obtěžující záležitost.
Zahradní potok

Na tento prvek zpravidla navazuje další vodní prvek, např. jezírko (které přirozeně okysličuje) nebo malý vodopád. Pokud nemáte to štěstí a nevyskytuje se na vaší zahradě přirozeně, nezoufejte, dá se uměle vybudovat. V nabídce jsou i různá uměla koryta, která můžete při jeho vybudování využít. Je to skvělý prvek do zahrady v duchu feng šuej, protože plní nejen funkci vodního elementu, ale poskytuje zároveň příjemné sluchové vjemy.
Vodopád

Velké zahradě se svažitým terénem, zejména v horských oblastech, bude slušet vodopád. Hodí se tam, kde máte nebo budujete potůček. Jde sice o konstrukčně náročnější záležitost, ale odměnou vám bude, že zvlhčí klima ve svém okolí, navíc opět vytvoří příjemnou zvukovou kulisu. Můžete ho použít jako přechodový prvek mezi potůčkem a jezírkem.
Kaskáda

Je podobným prvkem jako vodopád. Jen ji charakterizuje stupňovité uspořádání. Kaskádu si můžete snadno vytvořit pomocí různých stavebních prvků, které jsou k dispozici ve specializovaných zahradních obchodech a e-shopech, nebo ji zakoupit jako celek. Můžete ji nenápadně zakomponovat do porostu zahrady, nebo ji naopak vyzdvihnout jako dominantní prvek.
Přírodní biotop

Zahradní biotopy jsou větší uměle založené vodní plochy, díky svému přírodnímu charakteru jsou však na první pohled přirozenou součástí zahrady. Slouží ke koupání i chovu okrasných ryb, ale také jako výrazný dekorativní prvek. Tvoří jednolitou vodní plochu, ale pod hladinou se dělí na zónu mělčí, tzv. regenerační, kde se pěstují vodní rostliny, a hlubokou, která je určená ke koupání. Při údržbě se nepoužívá standardní bazénová chemie, ale využívá se především čisticí schopnosti vodních rostlin. Výhodou tak je, že voda nesmrdí chlorem a tento vodní prvek je ve srovnání se standardním bazénem mnohem šetrnější k uživatelům i přírodě.
Mokřady a tůňky

Pokud jste milovníkem přírody a záleží vám na jejím přirozeném chodu, zvažte zbudování tůněk a mokřadů. Mokřad můžete na své zahradě vytvořit také jako přechod mezi jezírkem a zahradou. Chce to samozřejmě větší zahradu a ideálně v krajině, pro níž jsou tyto prvky typické. Jejich obrovským přínosem je, že přirozeně zadržují vodu v krajině, což je funkce, kterou momentálně v naší zemi potřebujeme jako sůl. Zahradní mokřad navíc představuje prostředí pro pěstování unikátních druhů rostlin, výrazně zvlhčuje lokální klima a poskytuje útočiště mnoha volně žijícím druhům živočichů. Zřídit mokřad a osázet ho bahenními rostlinami není nic složitého.
Vše potřebné pro vaši zahradu najdete na našem Bazaru Blesk.