Pondělí 15. srpna 2022
Svátek slaví Hana, zítra Jáchym
Oblačno, déšť 26°C

Ušetřete tisíce a vybudujte si koupací jezírko sami s návodem od kutila Pepy Libického!

/
 • Budujeme jezírko s Pepou Libickým.
  Budujeme jezírko s Pepou Libickým. (TV Prima)
  7. července 2022 ● 06:00

  Také vám v parných letních dnech chybí chladivá osvěžující koupel, kterou si můžete dopřát kdykoli? Pokud máte šikovné ruce, můžete si teď vybudovat na své zahradě koupací jezírko. Máme pro vás návod.

  Pokud neholdujete bazénům s vodou plnou chloru a chemie, ale rádi byste na své zahradě měli místo k osvěžení, zkuste si vlastními silami postavit koupací jezírko od základu...

   

 • 1.

  Vykopání základů

  Autor: TV Prima

  Před zahájením prací je nutné vytyčit koupací zónu a označit ji na zemi barvou, případně linii vysypat pískem. Pak budete potřebovat firmu s menším bagrem, který vybagruje koupací zónu do ideální hloubky a nezapomene ani na část, kde bude filtrace. Zde je nutno kopat do hloubky 1 metru. Musíte počítat s možným překvapením, záleží na tom, jaká je na pozemku zemina. U nás během výkopu bagr narazil na skálu, a tak musela nastoupit těžká technika. Ideální hloubka je 1,5 metru, kvůli skále se Pepa dostal na 1,3 metru.

 • 2.

  Vyzdívání filtrační šachty

  Autor: TV Prima

  Základ je ze ztraceného bednění, zafixovaného roxory (ocelovou betonářskou výztuží) do země. A co je ztracené bednění? Tento systém se skládá z tvárnic, které se zabetonují a v základech pak navždy zůstanou. Jejich hlavní výhodou je vysoká pevnost, snížení doby stavby a také ušetření financí při betonování. V našem případě bylo nutno postavit stěny jako stavebnici a vylít je betonem. Při práci je třeba pamatovat na prostupy pro trubky ze dnové vpusti a skimmeru, které se umístí asi 25 centimetrů pod hladinu vody.

 • 3.

  Usazení vpusti na dno

  Autor: TV Prima

  Do nejhlubší části koupací zóny je nutno umístit dnovou vpusť. Použít se může jezírková, ale pro koupací jezírko je praktičtější a levnější bazénová. Vrchní plochu zalepíme deskou, Pepa použil izolaci na pokládku podlah, dobře pak najde místo, kde udělat otvor ve fólii. Vpusť se musí propojit kanalizačními trubkami do šachty a na několika místech zabetonovat, aby byla zafixovaná. Hrubé práce jsou hotové, teď je třeba zásypovým pískem vyrovnat dno a dlouhou vodováhou ho porovnat směrem ke dnové vpusti.

 • 4.

  Tvarování hrany jezírka

  Autor: TV Prima

  Po dokončení betonáže je třeba rozhodnout o konečné podobě jezírka a vybudovat jeho hranu. Ve specializovaných hobbymarketech je k dostání řada systémů, ale i tady si Pepa snadno poradil. Po obvodu zatloukl kolíky z latí ve vzdálenosti zhruba 40 cm a pomocí vodováhy je rovnal do určené výšky hladiny. Na hranu šachty přišrouboval ještě hranol o rozměrech 10 x 10 cm a na kolíky pak pomocí vrutů připevnil po obvodu coulovou černou hadici na vodu.

 • 5.

  Pokládka jezírkové fólie

  Autor: TV Prima

  Před pokládkou je třeba ve vykopané jámě zkontrolovat ostrá místa, aby nedošlo k poškození fólie. Pokud je ve výkopu skála, je nutno kladivem srazit ostré hrany. První položenou vrstvu tvoří geotextilie 300 g/ m2 (při skalnatém povrchu ideálně ve dvou vrstvách). Na okrajích se přehne přes vytvořený okraj jezera a zatíží kameny. Dalším krokem je položení jezírkové fólie. Kolik fólie budete potřebovat, změříte provázkem v nejširších místech jezírka, okopírujete dno a přidáte zhruba 70 cm na každou stranu. Při výběru fólie se nevyplatí šetřit. Nejlepší variantou je kaučuková jezírková fólie 1,02 s označením EPDM, která má životnost minimálně čtyřicet let. Při její pokládce je třeba ji pořádně vypnout, vzhledně složit v rozích a zatížit kameny. Pak je nutné najít dnovou vpusť – stačí zabubnovat a uslyšíte dutý zvuk. Ve fólii se vystřihne otvor a zalepí se lepidlem.

   

 • 6.

  Výdřeva koupací zóny

  Autor: TV Prima

  Běžně se koupací zóna betonuje ze ztraceného bednění, ale šikovný kutil Pepa Libický použil dřevěné kulatiny o průměru 8 cm, které se dají běžně koupit v e-shopu. První vrstvu položil do tvaru obdélníku a vypodložil do roviny. Dále přišrouboval nerezovými vruty další vrstvu, v rozích a v rovných úsecích nezapomněl převázat. Takto postupoval až do výšky 1 m, aby poslední vrstva byla ve finále zatopena. Může zde pak vytvořit lávku a nezapomenout na schodiště a molo z kulatiny a terasových prken a trámů.

   

 • 7.

  Výběr dna koupací zóny

  Autor: TV Prima

  Tady existuje několik možností. Na dně můžete ponechat jen původně položenou fólii, ale pak se vám možná bude zdát voda v jezírku moc tmavá. Pokud byste chtěli vodu světlejší, ještě před výdřevou položíte na dno koupací zóny jednu vrstvu fólie tyrkysové barvy. V našem případě položil Pepa na dno betonovou dlažbu zelené barvy. Může být i vymývaná s kačírkem, to už záleží na vkusu.

   

 • 8.

  Zaštěrkování a umístění kamenů

  Autor: TV Prima

  Teď je třeba celé jezírko zaštěrkovat kačírkem frakce 16–32. Díky tomu, že výdřeva má svým tvarem profilovanou strukturu, kamenivo se zapře v profilech, a díky tomu výdřeva zůstane potopená. Okolo strmých hran se rozloží větší kameny a prostor se doštěrkuje. Je důležité kamenivo prolít vodou, aby se vyplavily nečistoty a písek, také se vyzkouší, zda jezírko těsní. Tato voda se vyčerpá (nejlépe vysokotlakým čističem) a pak je nutné umýt dno. Jezírko je třeba ihned napustit vodou z vodovodu. Tato voda je upravená, chlor za tři dny vyprchá a bude to ideální start nového jezírka. Voda se napustí jen do výšky pod úroveň ústí trubky dnové vpusti, aby se nezatopila šachta pro filtraci.

   

  Chystáte se vybudovat zahradní jezírko? Příslušenství najdete na našem Blesk Bazaru.

   

  V srpnovém čísle Blesk Hobby přineseme návod, jak namontovat do koupacího jezírka skimmer a filtraci, dopustit další vodu a vysázet rostliny. V tom aktuálním pak tipy, jak na pítka pro ptáky nebo zahradní kuchyně. Navštívíme herečku Alici Bendovou a zjistíme, jak chutnají květiny. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete objednat v našem iKiosku. Poštovné je ZDARMA!

   

   

   

Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy