Lidé narození 8. března jsou Ryby.  


Svátek slaví Gabriela

  • Mužský protějšek: Gabriel
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Gabrielka, Gábina, Gábi, Gabča, Gába, Gabka
  • Původ: Jméno Gabriela je hebrejského původu. Hebrejské slovo „gavri“ znamená „silný muž“ a „él“ je „Bůh“. Význam jména tedy je „Bůh je mocný“ nebo v přeneseném smyslu slova „hrdinka boží“.
  • Povaha: Gabriely jsou chytré, nadané a krásné. Bývají komplikované díky neklidu, který v sobě mají. Vynikají v humanitních oborech. Rodinu zakládají až v pozdějším věku. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Panny, KozorohaBýka

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen byl oficiálně vyhlášen OSN v roce 1975, ale ženy celého světa za oslavu tohoto dne bojovaly o mnoho desítek let dříve. Tento den by měl připomínat práva, úspěchy a postavení žen ve společnosti což ani v současné době není samozřejmostí.

Mezinárodní den žen 8. března je díky velkolepým oslavám a pro něj tak typickými červenými karafiáty spojován s komunistickým režimem. Skutečnost je však jiná. Původ mezinárodního dne žen vznikl v době, kdy se začalo schylovat k první světové válce. V roce 1907 se konal první mezinárodní sjezd socialistických žen ve Stuttgartu. 

Období počátku 20. století se vyznačuje nárůstem populace, radikálních ideologií a rozšířením průmyslu a s tím je spojeno i větší úsilí boje žen za rovnoprávnost, ženská práva a účast ve veřejném a politickém životě.

MDŽ jako původně socialistický svátek dnes oslavuje a uznává mnoho zemí celého světa a připomíná dlouhou cestu, na které ženy musely překonávat velmi složité překážky, ale bohužel ještě po této cestě je třeba jít dál a v některých oblastech a situacích dále bojovat. V České republice je od roku 2004 ustanoven významným dnem.

Barvy, které symbolizují Mezinárodní den žen, jsou fialová, která představuje důstojnost a spravedlnost, zelená je naděje a bílá je symbolem čistoty a nevinnosti.


Psalo se 8. března před rokem: