Beran
Autor: CNC

5. duben <<< 6. duben >>> 7. duben

Lidé narození 6. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Vendula

  • Mužský protějšek: Vendelín nebo Václav
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Vendulka, Vendy, Venda, Venduška, Vendulínka
  • Původ: Jméno Vendula je slovanského původu. Vzniklo jako domácká verze jména Václava nebo jako ženský protějšek jména Vendelín. V případě Václavy je význam jména „více slavná“, „slavnější“. Vendelín vychází z německého slova „Wende“, které označuje polabského Slovana. 
  • Povaha: Venduly často procházejí mnoha životními zvraty. Jsou učenlivé a citlivé. Mívají slabší zdraví.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Berana, Býka, Kozoroha a Panny.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Dobytí severního pólu

Kdo a kdy přesně dobyl severní pól, není tak jednoznačné. Oficiálně se uvádí, že to byl Robert Peary v roce 1909. Dalším jménem ve hře je Frederick Cook, který jej mohl dobýt o rok dřív.

Robert Peary svou výpravu na severní pól započal 1. března 1909 z mysu Columbia. Doprovod mu dělalo 24 mužů a 19 saní se psy. Peary postupně muže propouštěl a od 87˚47ˈ cestoval pouze s Eskymáky a svým černošským pomocníkem Matthewem Hensonem. 6. dubna 1909 měl dobýt severní pól. Umístil zde americkou vlajku a plechovku se vzkazem. Zprávu o tom podal 5. září 1909. Zároveň se ale dozvěděl, že pól byl již dobyt. 

Ten, kdo jej měl předběhnout, byl Frederick Cook. Ten měl severní pól dobýt už 21. dubna 1908. Protože ale musel přezimovat na ostrově Devon, mohl zprávu o dobytí pólu podat až později. 

Bohužel ani jeden z nich neměl dostatek důkazů pro svůj objev. Oba na severním pólu byli, ale není dostatek důkazů o tom, jak daleko byli. O úspěšnosti obou mužů hlasoval americký Kongres a zásluhy připsal Pearymu. 

Peary se narodil 6. května 1856 a po studiích působil u amerického námořnictva. Za svého života podnikl mnoho polárních výprav, prozkoumal celé Grónsko. Vlivem velkých mrazů přisel při svých výpravách o 8 prstů na nohách.

Severní pól je místo, kde zemská osa protíná zemský povrch. Celé území je pokryto vrstvou mořského ledu, který je tlustý 2 – 3 metry. Přesné souřadnice pólu jsou 90˚. Nachází se zhruba uprostřed Severního ledového oceánu.  

Mezinárodní den sportu za rozvoj a mír

6. dubna se slaví Mezinárodní den sportu za rozvoj a mír, který byl ustanoven od roku 2013. Má podporu Mezinárodního olympijského výboru a Organizace spojených národů. Hned do prvních oslav se zapojilo více než 35 zemí z pěti kontinentů včetně Evropy.

Mezinárodní den sportu podporují také legendární sportovci, jako je například někdejší fenomenální sovětský a od roku 1991 ukrajinský atlet ve skoku o tyči Sergej Bubka nebo členka Českého klubu fair play a bývalá profesionální tenistka Helena Suková. „Sport je univerzální řeč, které rozumí všichni lidé bez ohledu na národnost a společenské postavení. Proto tímto jazykem můžeme přispět k dalšímu rozvoji míru kdekoli na světě, proto jsou podobné akce tak důležité,“ řekla Suková.

Albert II., kníže monacký, připomněl, že sport má jedinečnou a nezaměnitelnou schopnost sjednocovat lidi, překonávat etnické, náboženské a sociální rozdíly. „Jsem si jist, že sport může být v dlouhodobém horizontu službou míru,” prohlásil.

Díky sportovním aktivitám se děti učí lepší spolupráci a vážit si společenských hodnot, jako je respekt, tolerance, týmová práce a férovost. Součástí projektu jsou mimo jiné debaty a semináře se sportovci či nejrůznější turnaje.

Kdo se narodil 6. dubna

Svět

  • 1955 – Rob Epstein, americký režisér, producent, scenárista
  • 1965 – Frank Black, americký zpěvák a kytarista, leader skupiny Pixies
  • 1976 – Andy C, anglický hudebník