Beran

Lidé narození 5. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Miroslava

  • Mužský protějšek: Miroslav
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Mirka, Mirečka, Mira, Mirunka, Slávka
  • Původ: Jméno Miroslava je slovanského původu. Vykládá se jako „mírumilovná“ nebo „proslavená mírem“. 
  • Povaha: Miroslavy jsou výrazné a silné osobnosti. Svých cílů dosahují i díky své inteligenci a bojovnosti. Potřebují klidného partnera, který se, na rozdíl od nich, neprosazuje za každou cenu.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Lva, Blíženců, Vah, Vodnáře a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Zahájení provozu na letišti v Praze – Ruzyni

Psal se 5. duben 1937 a na nově postaveném letišti v Praze přistálo první letadlo. Bylo přesně 9:00 ráno a letoun Douglas DC – 2 na lince Piešťany – Zlín – Brno – Praha, dosedl na runway. V 10:00 jej vystřídal na přistání první mezinárodní let na lince Vídeň – Praha – Berlín. Otevření nového letiště přilákalo davy lidí. 

Letiště mělo 5 travnatých vzletových a přistávacích drah o celkové délce 1 200 m. Rozprostíralo se na pozemku o velikosti 80 ha. Vnitrostátní lety zajišťovala společnost ČSA, mezinárodní linky obsluhovaly dvě společnosti – francouzská Air France a belgická Sabena. První rok bylo na novém letišti odbaveno 13 462 cestujících. 

S návrhem na zbudování nového letiště přišla tehdejší vláda ČSR. Bylo to v roce 1929. V červenci 1932 byla výstavba zahájena a v roce 1937 ukončena. Ihned po otevření bylo letiště právem označeno jako nejmodernější letiště v Evropě. Nápor cestujících a aerolinek kladl vyšší nároky na kapacitu a obsluhovatelnost letiště. Proto bylo potřeba vystavovat nové terminály a prostory. Například v roce 1997 se otevřely další 2 terminály. V roce 2002 bylo otevřené nové poschoďové parkoviště (tehdy největší ve střední Evropě). 

V roce 2012 došlo k přejmenování letiště. Název Letiště Praha byl změněn na Letiště Václava Havla. K přejmenování došlo přesně v den výročí narozenin bývalého prezidenta ČR Václava Havla. 

Dnes letiště Václava Havla odbaví více než 15 miliónů cestujících za rok. Spolupracuje s více než 70 leteckými společnostmi a 160 destinacemi po celém světě.

Psalo se 5. dubna před rokem: