Beran
Autor: CNC

3. duben <<< 4. duben >>> 5. duben

Lidé narození 4. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Ivana

  • Mužský protějšek: Ivan
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Ivanka, Ivča, Ivka, Iva, Ivuška
  • Původ: Jméno Ivana je hebrejského původu. K nám se dostalo, stejně jako mužský protějšek Ivan, z ruštiny. Původní hebrejské jméno, z kterého vychází, bylo „Jochanán“, jehož význam je „Bůh je milostivý“. Staroslověnský původ má Ivana ve jméně Jana.
  • Povaha: Ivany jsou nerozhodné. Potřebují se o někoho opřít. Když je někdo jiný podpoří a nasměruje, dokážou být důsledné a jít si za svým cílem.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Panny, Střelce a Kozoroha.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den proti nášlapným minám

Nášlapná mina je doposud nejzákeřnější vyrobenou zbraní na světě a ročně na její aktivaci zemře několik tisíc lidí. To je důvod, proč je 4. duben stanoven jako Mezinárodní den proti nášlapným minám. V tento den bychom si měli vzpomenout na ty, kteří následkem výbuchu miny zahynuli a na ty, kteří jsou stále minami ohrožováni.  

V roce 2005 Valné shromáždění OSN podepsalo s vybranými státy Mezinárodní úmluvu o nášlapných minách (tzv. Ottawskou úmluvu). Cílem úmluvy je likvidovat miny na svém území, neprodukovat nové miny, současnou zásobu min zlikvidovat a co nejvíce přispívat ke zkvalitňování života těch, kterým právě mina do života zasáhla. Úmluvu podepsalo 164 států. Dalších 33 států (např. USA, Rusko, Čína) nepodepsali – vidí v minách přínos při obraně svého území.

Mina obsahuje tlakový či kontaktní zapalovač. Když na minu objekt stoupne (aktivace v 50 kg) nebo vjede (aktivace při 250 kg) mina vybouchne. Účinek může být tříštivý (produkuje střepiny) nebo trhavý (tlaková vlna). Cílem miny nebylo objekt zabít, ale pouze zranit, především na nohách, břichu nebo genitáliích. Rozmístění min je za pomocí vhodné techniky velice rychlé, naopak deaktivace min je zdlouhavý a nebezpečný proces. Britská organizace APOPO cvičí krysy, aby s deaktivací pomohly. Krysa je lehká, může po mině běhat a nic se jí nestane. Jakmile krysa ucítí TNT, které je součástí miny, začne hrabat a odborník tak může minu zlikvidovat. 

Nejvíce byly miny využívány ve 2. světové válce. Dnes je stále ještě mnoho míst, především v Africe, Asii či na Balkáně, kde jsou stále nevybuchlé miny a minová pole. Každý rok na výbuch miny zemře asi 4 300 nevinných osob. Bohužel jsou mezi nimi i děti.

Světový den potkanů

4. duben byl v roce 2002 hnutím milovníků potkanů stanoven za Světový den potkanů (World Rat Day). Jeho cílem je uznat potkana jako úžasného mazlíčka a společníka pro lidi všech věkových kategorií. V angličtině slovo „rat“ označuje potkana i krysu, takže se vlastně tento oslavný den vztahuje i na ni.

Oslavy nejsou nijak složité a velkolepé. Spočívají v podstatě zejména v tom, poslat v tento den pár pohlednic či e-mailů milovníkům těchto tvorů po celém světě. Slavit se může i v rodině. Pokud takovéto zvířátko doma máte, můžete mu udělat výjimečný den třeba tím, že mu dáte nějaký dárek, nejlépe oblíbenou pochoutku. Pořiďte fotografie a videozáznam, které sdílejte na sociálních sítích pomocí #WorldRatDay.

Prvně začali potkany domestikovat Japonci. V Evropě položil základy chovu už v 19. století anglický královský krysař Jack Black. Neobvykle zbarvená zvířata si nechával, dále křížil a prodával zámožným mladým dámám jako domácí společníky. Dokonce i královna Viktorie pár chlupáčů měla!

 

Kdo se narodil 4. dubna

Svět