Beran
Autor: CNC

2. duben <<< 3. duben >>> 4. duben

Lidé narození 3. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Richard

 • Ženský protějšek: nemá
 • Nejpoužívanější domácí podoby: Ríša, Ríšan, Ríšánek, Riky, Rik
 • Původ: Jméno Richard je keltského původu. Jméno se k nám dostalo ze starogermánštiny. Keltské slovo „rik“ znamená vládce a „hart“ se překládá jako „silný“ nebo „tvrdý“. Richard je tedy „mocný vladař“ nebo „silný vládce“.
 • Povaha: Richardové jsou velkorysí a spravedliví. Jejich povaha je však prchlivá. Dokážou být také velmi tvrdí a dominantní. Díky své vrozené mužnosti přitahují opačné pohlaví, ale v osobním životě moc šťastní nebývají.
 • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Panny, Vodnáře a Vah.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den spodního prádla

Bez spodního prádla si svůj šatník nedokážeme představit. Možná proto si zasloužilo spodní prádlo svůj den a 3. duben je Mezinárodním dnem spodního prádla. První oslava tohoto dne byla v roce 2003 v New Yorku, kdy známý prodejce spodního prádla Freshpair, zorganizoval první pochod pouze ve spodním prádle. Od té doby každý rok se tento den nese po celém světě ve znamení slev a akcí na nákup spodního prádla. Součástí oslav jsou také pochody např. v New Yorku nebo Riu de Janeiru.

Historie spodního prádla sahá už do doby starověkého Egypta. Pravěcí lidé měli spodní prádlo z kožešiny. Od 13. století se začaly nosit šněrovací korzety. Žena, která korzet nenosila, neměla společenskou váhu. Cílem korzetů v té době, bylo udělat ženu štíhlejší a tak se korzety až přehnaně dotahovaly, což vedlo k pohmožděninám a případně i deformaci vnitřních orgánů. Za 1. světové války byly ženy vyzývány k tomu, aby korzety přestaly nosit. Byly složeny z kovových kostic a v té době bylo potřeba použít kov na výrobu munice, nikoliv korzetů. 

Později se vyskytly první kalhotky. V tehdejší době měly podobu dlouhých nohavic a nosily je pouze baletky nebo ženy v nevěstincích. Délka nohavic se postupně zkracovala. Britská návrhářka Lucy Duff - Gordon ve 20. století délku nohavic výrazně zkrátila. Dnes se můžeme potkat s nohavicovými kalhotkami, brazilkami, tangami a dalšími druhy. 

První podprsenku s ramínky, košíčky a zapínáním navrhla Američanka českého původu Marie Tucek. Její nápad, ale nebyl všeobecně uznán a patent na podprsenku byl přidělen až Američance Mary Phelps Jacob v roce 1914. 

Dnešní spodní prádlo je jak pro muže, tak pro ženy velmi rozmanité. Rozmanitost je jak ve střihu, barvě tak i materiálech. Bavlna, satén, krajka, hedvábí – každý si může z široké nabídky vybrat to, co je pro něj to nejpříjemnější.


1948: Marshallův plán

3. dubna 1948 byl Kongresem USA přijat takzvaný Marshallův plán, oficiálně Plán evropské obnovy, tedy ekonomická pomoc pro evropské země po 2. světové válce. 33. prezident Spojených států amerických Harry Truman ho podepsal tentýž den.

V letech 1948 až 1952 poskytly Spojené státy v rámci tohoto plánu západní Evropě pomoc ve výši přibližně 13 miliard dolarů (zhruba 190 miliard USD v cenách roku 2016). Marshallův plán přispěl k hospodářské rekonstrukci západní Evropy, pomohl obnovit průmysl i zemědělství a oživit mezinárodní obchod.

S tímto plánem, který také mimo jiné zvýšil prestiž USA v Evropě, přišel tehdejší ministr zahraničí USA George Catlett Marshall, který o něm poprvé promluvil 5. června 1947 na Harvardově univerzitě. Generál Marshall, jenž byl 50. ministrem zahraničí USA (od 21. ledna 1947 až 20. ledna 1949) a v době od 21. září 1950 do 12. září 1951 zastával jako třetí v pořadí post ministra obrany, za svoji celoživotní práci dostal Nobelovou cenou za mír, a to roku 1953.

Kdo se narodil 3. dubna

Svět

 • 1922 – Carlo Lizzani, italský filmař, scenárista, režisér, herec a producent († 5. října 2013)
 • 1922 – Doris Day, americká zpěvačka, herečka a bojovnice za práva zvířat († 13. května 2019)
 • 1924 – Marlon Brando, americký herec († 1. července 2004)
 • 1930 – Helmut Kohl, německý politik
 • 1947 – Ladislav Kuna, slovenský fotbalista a československý reprezentant († 1. února 2012)
 • 1961 – Eddie Murphy, americký herec a komik
 • 1985 – Leona Lewis, britská zpěvačka
 • 1986 – Amanda Bynes, americká herečka