Lidé narození 13. května jsou Býci.  


Svátek slaví Servác

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Servácek, Servík, Servi
  • Původ: Jméno Servác je latinského původu. Vychází z latinského slova „servare“, které znamená „uchovávat“. Servác se tak překládá jako „uchovávatel“, „strážce“ nebo „zachránce“.
  • Povaha: Servácové se neradi podřizují. Prosazují se na úkor ostatních a nekompromisně si jdou za svými cíli. Upřednostňují dobrodružství před rodinným životem.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Vodnáře, Střelce a Berana.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


První let letadla na českém území

13. května 1911 se  první český aviatik Jan Kašpar zapsal do dějin českého letectví svým dálkovým letem z Pardubic do Velké Chuchle. Bylo mu tenkrát teprve 27 let. Ačkoli to nebyl jeho první let, který byl v Čechách uskutečněn, datuje se jako počátek aviatiky v Čechách právě tímto dnem.

Především dálkové lety byly Kašparovou doménou. Po absolutoriu strojního inženýrství na České vysoké škole technické nastoupil na rok do automobilové školy v Německu, poté nějaký čas pracoval v automobilce Laurin & Klement v Mladé Boleslavi, ale jeho koníčkem byla konstrukce letadel, které se po čase začal naplno věnovat.

První Kašparův let, kdy vzlétl do výšky cca 25 m na 2 km dlouhou dráhu a úspěšně přistál, se povedl už v dubnu 1910. V této době nebyly jeho zkušenosti s ovládáním letadla úplně dostačující, a proto se dál učil zatáčet, létat výš a dál a celkově zkušenějšími manévry letadlo ovládat.

Právě až let v letadle těžším než vzduch, se kterým uletěl 121 km ve výšce 800 m, ho proslavil. Trval 92 minut a impuls k němu bylo pravděpodobně vyhlášení soutěže pardubickým aviatickým družstvem s finanční odměnou. Jan Kašpar při něm nepoužil žádnou navigaci, řídil se pouze železniční tratí a korytem řeky.

Originál letadla z historického letu je umístěn v Národním technickém muzeu.

Mezinárodní den koktejlů

Mezinárodní den koktejlů připomíná první písemnou zmínku o tomto druhu nápojů. 13. května 1806 vyšel v americkém časopise The Balance článek, který poprvé popsal koktejly. Staly se tak více populárními. V České republice se tento svátek slaví od roku 1999. Bary po celé republice připravují speciální nabídky, míchají koktejly podle starých receptů nebo organizují tematicky zaměřené party


Psalo se 13. května 2016: