
12. květen <<< 13. květen >>> 14. květen
Lidé narození 13. května jsou Býci.
Svátek slaví Servác
- Ženský protějšek: nemá
- Nejpoužívanější domácí podoby: Servácek, Servík, Servi
- Původ: Jméno Servác je latinského původu. Vychází z latinského slova „servare“, které znamená „uchovávat“. Servác se tak překládá jako „uchovávatel“, „strážce“ nebo „zachránce“.
- Povaha: Servácové se neradi podřizují. Prosazují se na úkor ostatních a nekompromisně si jdou za svými cíli. Upřednostňují dobrodružství před rodinným životem.
- Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Vodnáře, Střelce a Berana.
Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >
První let letadla na českém území
13. května 1911 se první český aviatik Jan Kašpar zapsal do dějin českého letectví svým dálkovým letem z Pardubic do Velké Chuchle. Bylo mu tenkrát teprve 27 let. Ačkoli to nebyl jeho první let, který byl v Čechách uskutečněn, datuje se jako počátek aviatiky v Čechách právě tímto dnem.
Především dálkové lety byly Kašparovou doménou. Po absolutoriu strojního inženýrství na České vysoké škole technické nastoupil na rok do automobilové školy v Německu, poté nějaký čas pracoval v automobilce Laurin & Klement v Mladé Boleslavi, ale jeho koníčkem byla konstrukce letadel, které se po čase začal naplno věnovat.
První Kašparův let, kdy vzlétl do výšky cca 25 m na 2 km dlouhou dráhu a úspěšně přistál, se povedl už v dubnu 1910. V této době nebyly jeho zkušenosti s ovládáním letadla úplně dostačující, a proto se dál učil zatáčet, létat výš a dál a celkově zkušenějšími manévry letadlo ovládat.
Právě až let v letadle těžším než vzduch, se kterým uletěl 121 km ve výšce 800 m, ho proslavil. Trval 92 minut a impuls k němu bylo pravděpodobně vyhlášení soutěže pardubickým aviatickým družstvem s finanční odměnou. Jan Kašpar při něm nepoužil žádnou navigaci, řídil se pouze železniční tratí a korytem řeky.
Originál letadla z historického letu je umístěn v Národním technickém muzeu.
Mezinárodní den koktejlů
Mezinárodní den koktejlů připomíná první písemnou zmínku o tomto druhu nápojů. 13. května 1806 vyšel v americkém časopise The Balance článek, který poprvé popsal koktejly. Původně existoval pouze jeden, jehož receptura se shodovala s dnešním koktejlem Old Fashioned, který se skládá z lihoviny, bitters, cukru a vody.
Definice míchaného nápoje zněla zhruba takto: „Koktejl je stimulující nápoj složený z libovolného alkoholu, cukru, vody a hořkých bylin.“ Díky zmíněnému článku popularita koktejlů značně vzrostla.
V České republice se tento svátek začal slavit roku 1999. Bary po celé republice připravují speciální nabídky, míchají koktejly podle starých receptů nebo organizují tematicky zaměřené party. Barmani hostům předvádějí různé – někdy až nebezpečné – kousky, mimo jiné žonglování se sklenicemi a lahvemi, tzv. flair bartending.
Koktejly se rozlišují podle řady kritérií, například dle jejich velikosti (long drink, short drink) nebo použitého dochucovadla (aromatické koktejly, kyselé koktejly).https://www.blesk.cz/tag/Stevie%20Wonder/1
Kdo se narodil 13. května
- 1935 – Jan Saudek, fotograf
- 1935 – Kája Saudek, malíř a komiksový kreslíř († 26. června 2015)
- 1944 – Petr Hapka, hudebník, skladatel, zpěvák a dirigent († 25. listopadu 2014)
- 1948 – Viktor Polesný, režisér a scenárista
- 1965 – Jaromír Bosák, sportovní komentátor a novinář
- 1989 – Lukáš Vácha, fotbalista
Svět
- 1717 – Marie Terezie, uherská královna od roku 1741 a česká královna od roku 1743 († 29. listopadu 1780)
- 1907 – Daphne du Maurier, anglická spisovatelka († 19. dubna 1989)
- 1950 – Stevie Wonder, americký zpěvák, skladatel a producent
- 1986 – Robert Pattinson, britský herec, muzikant a model
- 1986 – Lena Dunham, americká herečka, scenáristka a filmová tvůrkyně