Hlavním exponátem je vitrína s Českými korunovačními klenoty: Svatováclavská koruna vyrobená na popud Karla IV. (1316 až 1378), renesanční žezlo a jablko. Ty byly zhotovené až za vlády Ferdinanda I. Habsburského (1503 až 1564).
Ale třešničkou je vystavené gotické žezlo a jablko. „Jde o původní korunovační klenoty Karla IV. Naše veřejnost je příliš nezná, protože originály jsou trvale uloženy ve Vídni a vystaveny v klenotnici v Hofburgu,“ řekla zástupkyně kastelánky Veronika Valentová.
Plášť králů a jezulátko
Klenoty doplňují také informační tabule, které představují nejdůležitější panovníky korunované od 14. do 19. století právě Svatováclavskou korunou. Nechybí ani slavnostní šaty císařovny Marie Terezie (1717 až 1780) či korunovační plášť českých králů.
Na zámku Kozel vystavují kopie korunovačních klenotů. Zbyněk Schnapka
„První ho měl na sobě při korunovaci Ferdinand II. Habsburský roku 1617,“ prozradila Valentová. Ozdobou výstavy je i replika světoznámé sošky Pražského Jezulátka. „To se během roku převléká podle liturgického období a traduje se, že jedny jeho šatičky vyšívala sama Marie Terezie,“ dodala Valentová.
Dvojí klenoty
Svatováclavskou korunu nechal vyrobit Karel IV. ke své korunovaci českým králem v roce 1347. Původní gotické žezlo a jablko byly podle historiků za třicetileté války kvůli obavám z vpádu švédského vojska odvezeny do Vídně, kde jsou teď vystavené.
Renesanční žezlo a jablko, které jsou nyní součástí Českých korunovačních klenotů, nechal zhotovit v letech 1533 až 1534 pro svou soukromou prezentaci Ferdinand I. Habsburský. Výstava tu trvá do 22. června.