„Meč nebyl určený do bitev. Přesto máme na stole velmi kvalitní zbraň, rozhodně ne nějakou atrapu. Navíc je bohatě zdobený zlatem a stříbrem,“ řekla šéfka centra konzervace Technického muzea v Brně Alena Selucká.

„Po zbrojířské, ale i stříbrnické či zlatnické stránce jde o špičkový předmět,“ dodala.

Meč se používal při ceremoniích. Herold stojící po pravici hejtmana jej při zasedání moravského zemského sněmu nebo soudu držel vytažený z pochvy jako odznak moci nad Moravou.

Čepel s jednorožci

»Moravský Excalibur« má kvalitní kalenou čepel. Je zdobená zlatým leptem, po obou stranách jsou na ní jednorožci. Rukojeť i s kováním pochvy jsou silně postříbřené.

„Tvar čepele připomíná pozdní středověk, podle vědců je ale dílem barokního mečíře, který záměrně napodobil starobylý symbol pozemské vlády,“ zmínila Dana Podhajská z Městského kulturního centra v Holešově. V tamním muzeu totiž meč někdejšího majitele holešovského panství ležel až do nedávna takřka nepovšimnutý.

Pochva meče je z bukového dřeva s červenou látkou. Odborníci odhadují, že atlasové hedvábí pochází z Itálie. Vlákno ještě pošlou do laboratoří v Bruselu, kde se specializují na analýzy historických tkanin.

Jako korunovační klenoty

Meč z roku 1650 je jedním z největších pokladů muzejních sbírek a nejstarší památka toho typu v Česku. Na Moravě platil za obdobu korunovačních klenotů.

„Rottalové zbraň dědili, a to i v ženské linii. Nikdy jej neprodali ani k prodeji nenabídli,“ řekla Podhajská. Muzeu darovala meč poslední majitelka zámku po jeho znárodnění.

Hrabě úřadoval za 30leté války

Jan Antonín hrabě z Rottalu (1605 až 1674) byl moravský šlechtic z původně štýrského rodu Rottalů. Řadu let zastával nejvyšší zemské úřady na Moravě a za třicetileté války se stal významnou osobností habsburské monarchie.

Jeho působení nakonec přesáhlo i hranice Moravy. Byl povýšen na hraběte a získal Řád zlatého rouna, pro svou rodinu vybudoval kromě jiného zámky v Holešově a Napajedlech.

VIDEO: Co vám ve škole neřekli: Ohavná vražda v Krumlově! Syn císaře zmasakroval Markétu (16).

Video
délka: 01:57.80
Video patří k placenému obsahu Blesku
Odemknout video

Co vám ve škole neřekli: Ohavná vražda v Krumlově! Syn císaře zmasakroval Markétu (16) Ivona Loutocká, Jana Říhová

Fotogalerie
12 fotografií