Ryby
Autor: CNC

11. březen <<< 12. březen >>> 13. březen

Lidé narození 12. března jsou Ryby.  


Svátek slaví Řehoř

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Řehořek, Hořek, Gregorek, Gregor
  • Původ: Jméno Řehoř je řeckého původu. Pochází ze slova „grégoros“, které znamená „bdělý, ostražitý".
  • Povaha: Řehořové jsou uzavření introverti. Přesto mívají spoustu přátel a ve vztazích jsou dominantní.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka, Štíra, Býka a Berana.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Vstup České republiky do NATO

Od roku 1999 je v českém kalendáři 12. březen uveden jako významný den. Česká republika jako jedna z prvních zemí východního bloku spolu s Polskem a Maďarskem se formálně stala součástí Severoatlantické smlouvy. Je to nejzásadnější událost našeho státu od února 1948.

Už v roce 1990 Tehdejší Česká a slovenská federativní republika dostala status přidruženého delegáta. O rok později v březnu navštívil Václav Havel jako největší zastánce členství a první postkomunistický prezident sídlo NATO v Bruselu.

Začlenění do Aliance schválila vláda ODS v roce 1997 na Výboru pro integraci naší republiky do NATO. Ve stejném roce se přijetí odhlasovalo na madridském summitu a v prosinci byly podepsány protokoly ke vstupu. V dubnu 1998 byla schválena Sněmovnou České republiky jejich ratifikace a poté souhlas vyslovil i Senát

Začleňování Armády České republiky do zahraničních operací byly podnětem k modernizaci a profesionalizaci. AČR dnes disponuje moderní vojenskou, informační i spojovací technikou a má na vysoké úrovni výcvik a připravenost vojáků. Byla vypracována národní obranná strategie, nové zákonné normy a předpisy včetně ústavního zákona o bezpečnosti České republiky.

 V současné době považujeme členství v NATO jako samozřejmý a nejefektivnější způsob obrany a bezpečnosti naší republiky.

2020: Česká vláda vyhlásila nouzový stav kvůli covidu

12. března 2020 Česká vláda vyhlásila nouzový stav pro celou zemi z důvodu pandemie koronaviru. Znamenal zákaz soukromých i veřejných akcí, vstupu do sportovních a kulturních zařízení, provoz restaurací a některých obchodů a dočasné uzavření státních hranic. Nouzový stav platil do 17. května.

Podruhé byl nouzový stav vyhlášen od 5. října 2020. Jeho opětovné vyhlášení doprovázela opět řada opatření, jako například uzavírání škol, zákaz hromadných akcí, omezení pohybu a kontaktu osob, uzavření většiny prodejen a služeb. Platil do 14. února 2021.

Bezprostředně na něj od 15. února 2021 navázal nouzový stav vyhlášený na žádost hejtmanů. Podobná situace se opakovala ještě jednou. Nouzový stav tak definitivně skončil až 11. dubna.

K třetímu vyhlášení nouzového stavu tehdejší kabinet Andreje Babiše (hnutí ANO 2011) přistoupil 26. listopadu. Po parlamentních volbách 2021 nově jmenovaná vláda v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) rozhodla nežádat Sněmovnu o jeho prodloužení a nouzový stav tak skončil 25. prosince.

V lednu 2022 ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) připustil, že nové vyhlášení nouzového stavu by vláda začala řešit ve chvíli, kdy by například bylo nutné vyhlásit pracovní povinnost.

Pandemie covidu-19 vznikla v prosinci 2019 na území Číny ve městě Wu-chan. Nemoc se následně začala rychle šířit. Na území Česka byly první tři případy onemocnění potvrzeny v neděli 1. března 2020 ve čtyři hodiny odpoledne. Do poloviny roku 2022 zemřelo přes 40 tisíc lidí.

Před příchodem pandemie koronaviru byl nouzový stav v ČR vyhlášen celkem čtyřikrát: povodně 2002, povodně 2006, orkán Kyrill 2007 a povodně 2013.

Kdo se narodil 12. března

Svět