Vzpomínkový seriál: Václav Havel - Evropan

Václav Havel byl jako prezident u toho, když ČR zahájila rozhovory o přístupu k EU a vstoupila do NATO. S myšlenkou evropské integrace souhlasil. Narozdíl od oponenta Klause
Václav Havel byl jako prezident u toho, když ČR zahájila rozhovory o přístupu k EU a vstoupila do NATO. S myšlenkou evropské integrace souhlasil. Narozdíl od oponenta Klause  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: simao - 
18. prosince 2011
13:56

Jeho nástupce se stal zapřísáhlým kritikem Evropské unie a všeho, co s ní souvisí. První český prezident však měl postoj k Unii a evropskému sjednocení zcela odlišný. Nebránil se mu a naopak jej považoval za odůvodněné.

Václav Klaus pění vzteky, jen co slyší nějakou pochvalu na téma Evropská unie. Od svého nástupce v prezidentském křesle se však Václav Havel v náhledu na problematiku mezinárodních organizací odlišoval. I proto se ze všech koutů Evropy i světa ozývají po jeho smrti smutné ohlasy.

"Ano" evropské integraci

Havel je totiž označován za jednoho z mužů, kteří svým životem a činy položili základy evropskému sjednocení. Tím, že prosazoval demokracii, díky které se rozpadl sovětský blok.

Havel cítil, že je Česko, geografický střed Evropy, jednoznačnou součástí evropských struktur. Proto se začlenění do EU nebránil. Nechtěl být však vůči Unii nějakým poníženým prosebníkem, ale její rovnoprávnou součástí.

Pochybovače o smyslu evropské integrace odmítal. Hovořil o ní dokonce jako o velkém evropském úkolu. Připouštěl však, že jsou různé způsoby, jak sjednocení organizovat. Základ však zůstával vždy stejný - společná duchovní tradice, stejné vyznávané hodnoty. Především tedy demokracie a úcta k lidským právům.

Na rozdíl od Klause v Unii neviděl ohrožení naší národní identity. "Nemyslím si, že se svět zabývá hlavně otázkou, jak vzít Čechům jejich identitu a suverenitu," poznamenal k této otázce Havel a odpálkoval Klausovy obavy. Jen na nás prý záleží, zda si identitu uchováme a zůstaneme sami sebou.

Nesouhlasil s NATO, nakonec však couvnul

I proto je ale zajímavé, že byl Havel na začátku svého prezidentování označován světovými médii za hrobaře euroatlantického uspořádání. Zpočátku totiž výrazně nesouhlasil s NATO.

Držel se totiž názoru, že NATO bylo zřízeno především jako vojenská obrana před rozpínáním východního bloku. A tato hrozba se zánikem Sovětského svazu padla.

Nakonec však vzal NATO "na milost", i když ho nebral jako jedinou záruku evropské bezpečnosti a (neúspěšně) prosazoval reformu evropské bezpečnosti. Dokonce navrhoval novou bezpečnostní komisi se sídlem v Praze.

Do NATO už samostatná Česká republika vstoupila v roce 1998. Vrcholný summit NATO v Praze v listopadu 2002 se pak poněkud příznačně stal i téměř ceremoniální tečkou za Havlovým prezidentstvím.

Když se pak ČR připojila v roce 2003 i k Evropské unii, Klaus vystoupal protestně na Blaník, zato exprezident Havel hovořil o správném a logickém kroku.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi