Ryby
Autor: CNC

10. březen <<< 11. březen >>> 12. březen

Lidé narození 11. března jsou Ryby.  


Svátek slaví Anděla

  • Mužský protějšek: Andělín
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Andělka, Andy, Andělína, Andělínka, Anďa
  • Původ: Jméno Anděla je latinského nebo řeckého původu. Jeho význam pochází buď z latinského slova „angelus“ nebo řeckého „angelos“. Co tato slova znamenají je patrné hned - anděl nebo boží posel.
  • Povaha: Anděly jsou velmi egocentrické a ambiciózní. Milují vítězství a jejich nejbližší s nimi málokdy zažijí nudu. Rodinu zakládají až v pozdějším věku.  
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Blíženců, Raka, Vah a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Evropský den mozku

Evropský den mozku se slaví celý týden. 11. březen je prvním dnem, kdy tato událost začíná. V těchto dnech probíhá cyklus přednášek o nejnovějších objevech týkajících se výzkumu mozku.

Tradici konání Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka poprvé v roce 1998. Tato akce je součástí Brain Awareness Week (BAW) - celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.

2004: Teroristické útoky v Madridu

11. března 2004 v ranních hodinách otřásla Madridem série bomb odpálená v okolí budovy nádraží Atocha, kde je křižovatka drah ze všech směrů z okolí města. 13 bomb ve sportovních taškách bylo umístěno do vlaků směřujících k nádraží a tři z nich byly přímo na nádraží. Teroristé dobře věděli, že po celý den se zde shromažďuje mnoho cestujících, tudíž jejich plán na usmrcení co nejvíce lidí splní svůj účel. Krvavý teroristický útok si vyžádal téměř dvě stovky mrtvých a více než dva tisíce lidí bylo zraněno.

Agrese islámských extremistů v Madridu byla první v Evropě po září 2001 a značně obrátila vnímání priorit ohledně bezpečnosti v Evropské unii a celkový pohled na terorismus a jeho důsledky. V té době začalo být všem jasné, že se i evropské metropole musí připravit na nejhorší

Právě Španělsko bylo cílem útoku zřejmě proto, že podpořilo americkou agresi proti Iráku a dalo se očekávat, že další v řadě bude Británie, Francie a další evropské země, které se také i do jiných akcí proti terorismu zapojily.

Alarmující je, že Španělé se v té době připravovali na volby, proto byla v zemi zpřísněna bezpečnostní opatření. Když se i přesto teroristům podařilo svůj plán uskutečnit, je jasné, že zpravodajské služby naprosto selhaly a pro Evropu jako takovou by to měl být jakýsi varovný signál.

Kdo se narodil 11. března

Svět

  • 1931 – Rupert Murdoch, australský mediální magnát
  • 1952 – Douglas Adams, anglický spisovatel a dramatik († 11. května 2001)
  • 1958 – Deana Jakubisková, slovenská herečka a producentka
  • 1978 – Didier Drogba, fotbalista Pobřeží slonoviny
  • 1986 – Dario Cologna, švýcarský reprezentant v běhu na lyžích