Blíženci
Autor: CNC

9. červen <<< 10. červen >>> 11. červen

Lidé narození 10. června jsou Blíženci.  


Svátek slaví Gita

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Gituška, Gituš, Gitka, Gity, Gíťa
  • Původ: Jméno Gita je latinského původu. Vzniklo ze jména Margarita, které znamená „perla“. Do latiny se dostalo ze staroindického slova „maňdžárí“ (pupen nebo perla). V keltském jazyce má jméno význam „ušlechtilý člověk“.
  • Povaha: Gity jsou svobodomyslné a netrpělivé. Aby byly šťastné, potřebují lásku a pozornost.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znameníBýka, Panny a Kozoroha.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Vyhlazení obce Lidice

Vyhlazení obce Lidice, ke kterému došlo 10. června 1942, patří k nejtragičtějším kapitolám našich dějin. Vyvraždění místních občanů se stalo jedním z hlavních symbolů odvety za atentát na Zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Úspěšný atentát československých parašutistů na Heydricha ještě umocnil teror páchaný německými okupanty. Pachatele atentátu a lidi, kteří s jeho přípravou pomáhali, se nacistům nedařilo dopadnout. Na řadu proto přišla odvetná akce, která si za cíl vybrala Lidice, malou obec na Kladensku.

Lidice nebyly vybrány zcela náhodně, v rámci vyšetřování existovalo podezření, že se některé místní rodiny podílely na přípravě atentátu. Tato podezření se nacistům nepodařilo potvrdit, ale to už Lidice a jejich obyvatele nezachránilo. V rámci demonstrace rázného nacistického postupu byla obec vyhlazena.

Veškeré domy byly vypáleny a srovnány se zemí. Místní obyvatelstvo bylo popraveno, nebo přesunuto do koncentračních táborů. Počet obětí nacistické agrese se v Lidicích zastavil na čísle 340. Vyhlazení přežilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Po válce byla obec znovu od základů vybudována a vrátili se sem i někteří přeživší. Tragické události na místě připomíná památník a muzeum.

Kdo se narodil 10. června

Svě