Blíženci
Autor: CNC

8. červen <<< 9. červen >>> 10. červen

Lidé narození 9. června jsou Blíženci.  


Svátek slaví Stanislava

  • Mužský protějšek: Stanislav
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Stáňa, Stánička, Stáni, Staňka
  • Původ: Jméno Stanislava je slovanského původu. Stejně jako u mužského protějšku Stanislav, se význam odvozuje ze slov „stano“ (pevnost) a „sláva“. Stanislava tedy znamená „tvrdá bojovnice“.
  • Povaha: Stanislavy jsou dominantní. Chtějí mít pod kontrolou především finance. Jsou schopné, ale těžko se přizpůsobují veškerým změnám. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení: Raka, Ryb a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Kačer Donald

Kačer Donald je jedna z nejznámějších animovaných postaviček. Byla vytvořena Waltem Disneym a poprvé se na televizní obrazovce objevil 9. června 1934 jako vedlejší postava v krátkém filmu Moudrá slepička.

V té době měl již Disney vytvořeného Mickey Mouse a přemýšlel nad dalším animovaným hrdinou, který by tentokrát měl také negativní vlastnosti. V rádiu slyšel Clarence Nashe, jak kačeřím hlasem přednáší říkanku a nápad s Kačerem Donaldem byl na světě. Právě Nash pak propůjčil postavičce svůj hlas na více než 50 let.

Nedlouho po Moudré slepičce začaly vznikat filmy, ve kterých již Kačer Donald vystupoval v hlavních rolích. Velkou popularitu získala postava během druhé světové války, kdy v rámci propagandy vznikl ve spolupráci s americkou vládou film, ve kterém si Kačer Donald utahoval z nacistického Německa a Adolfa Hitlera.

Popularita Kačera Donalda přetrvává díky aktuální tvorbě dodnes. Z filmového plátna se přesunul do seriálů na televizních obrazovkách a úspěch zaznamenal také v komiksové podobě. Jeho sláva dokonce přesahuje hranice planety Země. V 90. letech po něm byla pojmenována malá planetka ve vesmíru. V roce 2004 byla odhalena hvězda Kačera Donalda na hollywoodském chodníku slávy.

Kdo se narodil 9. června

Svět