"Spousta lidí tehdy říkalo, že film si Oscara zasloužil. Ale hlavní protagonisté byli němečtí vojáci bojující za Hitlera. To byl jeden z hlavních důvodů, proč film v tehdejší situaci v Hollywoodu nemohl Oscara získat," podotkl Prochnow, podle nějž měl film dobrou předlohu, dobrá byla režie i hudba. "Američané obdivovali vedení kamery, které bylo tenkrát nové," podotkl herec.
Film byl v té době nový tím, že němečtí vojáci byli do té doby zobrazováni spíše jako nacističtí zločinci. "Nikdy to nebyl příběh o lidech, kteří prožili válku. Najednou to byli živí lidé se svým vlastním osudem. To oslovilo Angličany a Američany, kteří to mohli porovnat se svými vojáky," poznamenal herec, pro něhož byla Ponorka vstupenkou do Hollywoodu.
Třiasedmdesátiletý Prochnow, který žije trvale v USA, hrál také ve filmech Duna, Twin Peaks, Šifra mistra Leonarda či Anglický pacient. Většina rolí byly záporné postavy, podle něj si ho producenti částečně zaškatulkovali do těchto rolí, protože byly úspěšné.
Herec, který v dětství obdivoval westerny, se do Zlína poprvé dostal před sedmi lety, když se hledaly lokace pro film Oko ve zdi. Dozvěděl se zde o historii rodiny Baťů i filmovém festivalu, na kterém letos převezme cenu za celoživotní dílo.
Letošní 55. ročník festivalu byl zaměřen na německou kinematografii, do Zlína přijel například i představitel hlavního policisty v seriálu Komisař Rex Gedeon Burkhard. Grand Prix festivalu získali němečtí producenti Uschi Reichová a Gert Müntefering.