Blíženci
Autor: CNC

10. červen <<< 11. červen >>> 12. červen

Lidé narození 11. června jsou Blíženci.  


Svátek slaví Bruno

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Brunko, Brunek, Bruneček, Bruny, Bruník 
  • Původ: Jméno Bruno je staroněmeckého původu. Vychází z germánských jmen Brun nebo Brunold, které v překladu znamenají „hnědý vládce“ nebo „hnědý panovník“.
  • Povaha: Brunové jsou vnitřně nevyrovnaní a také tak působí na své okolí. Díky své nerozhodnosti a chaotičnosti mívají problémy především ve vztazích.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Blíženců, Vodnáře a Vah.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Otevření Národního divadla

Národní divadlo v Praze ležící na břehu Vltavy je jednou z nejvýznamnějších budov v České republice. Výstavba divadla hrála důležitou roli při formování českého národa pod nadvládou Rakouska-Uherska. K jeho slavnostnímu otevření došlo 11. června 1881.

Tento datum byl vybrán záměrně. V té době pobýval v Praze korunní princ Rudolf Habsburský, který byl pozván na první představení. Na programu byla opera Bedřicha Smetany Libuše, kterou autor složil speciálně pro tuto příležitost.

Na stavbu Národního divadla byla uspořádána veřejná sbírka, do které přispívali lidé napříč Čechami, Moravou a Slezskem. Její iniciování měla na svědomí skupina českých vlastenců, mimo jiné František Ladislav Rieger, František Palacký nebo Josef Kajetán Tyl. Těm se nelíbilo, že v té době v podstatě neexistovalo divadlo, kde by se hrálo v českém jazyce.

Jen několik týdnů po slavnostním otevření bylo Národní divadlo opět uzavřeno kvůli plánovanému dokončení některých prací. Během nich, v srpnu roku 1881, však v divadle vypukl rozsáhlý požár, který zničil velkou část budovy. Tato událost snad ještě umocnila české národní cítění a ochotu přispět do nové sbírky na zrekonstruování. Obnova divadla trvala přes dva roky, než mohlo 18. listopadu 1883 dojít k opětovnému otevření – jak jinak než Smetanovou Libuší.

Kdo se narodil 11. června

Svět