Lidé narození 12. června jsou Blíženci.  


Svátek slaví Antonie

  • Mužský protějšek: Antonín
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Tonička, Tonča, Tonka, Tony, Tóňa
  • Původ: Jméno Antonie je latinského původu. Stejně jako mužský protějšek Antonín vychází z latinského jména Antonius. Antoniové byli členové stejnojmenného římského rodu. Antonie tedy znamená „patřící k rodu Antoniů“. 
  • Povaha: Antonie jsou laskavé, přátelské a obětavé. Stávají se z nich skvělé manželky a matky.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znameníRaka, Lva, Panny a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den proti dětské práci

12. června si připomínáme Světový den proti dětské práci. Ne každé dítě má to štěstí, že může chodit do školy a odpoledne si hrát nebo chodit na zájmové kroužky. V některých oblastech je dětská práce stále naprosto běžná.

Podle aktuálních statistik pracuje ve světě více než 150 milionů dětí. V drtivé většině případů je to na úkor vzdělání a v naprosto otřesných podmínkách. Netřeba dodávat, že za směšnou odměnu, je-li vůbec nějaká. Děti pracují napříč všemi sektory, ale zhruba 70 % z nich v zemědělství.

Nejhorší situace je v subsaharské Africe, ale velké množství dětských pracovníků najdeme také v Indii, Bangladéši nebo v Indonésii. O něco úspěšněji bojují s tímto problémem v Jižní Americe. Tato situace představuje začarovaný kruh pro danou společnost, protože děti, kterým se nedostane řádného vzdělání, jen těžko mohou přispět k rozvoji moderní společnosti v jednotlivých státech.

OSN stanovila boj proti dětské práci jako jeden z hlavních cílů udržitelného rozvoje a pokusí se do roku 2025 tento problém zcela vymýtit. My jako spotřebitelé můžeme proti dětské práci bojovat tím, že se budeme zajímat o původ zboží, které nakupujeme.


Psalo se 12. června před rokem: