Blíženci
Autor: CNC

Lidé narození 13. června jsou Blíženci.  


Svátek slaví Antonín

  • Ženský protějšek: Antonie 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Toníček, Tonda, Toník, Tony, Antonínek
  • Původ: Jméno Antonín je latinského původu. Pochází z latinského jména Antonius. Antoniové byli členové stejnojmenného římského rodu. Antonín tedy znamená „patřící k rodu Antoniů“.
  • Povaha: Antonínové jsou empatičtí a starostliví. Mají smysl pro rodinu. Život prožívají bez větších výkyvů.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znameníŠtíra, Střelce, Panny, Býka a Berana

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den povědomí o albinismu

Mezinárodní den povědomí o albinismu se začal slavit 13. června poté, co v tento den roku 2013 schválila OSN první rezoluci o albinismu. Ta byla reakcí na diskriminaci a krvavé útoky na osoby trpící albinismem v Tanzánii.

Podle tradičních učení má totiž tělo albínů speciální magickou moc, a proto se využívá v různých rituálech nebo jako oběť pro štěstí. Mezi roky 2000 až 2015 bylo v Tanzanii zavražděno přes 70 osob trpících albinismem. Proto se místní i mezinárodní neziskové organizace začaly zasazovat o vyhlášení mezinárodního dne povědomí o albinismu, který by společnost vzdělával o této genetické poruše.

Albinismus je způsoben poruchou tvorby melaninu. Kvůli nedostatku pigmentu nemají albíni běžné zbarvení těch částí těla, za které je melanin odpovědný. Typicky se albinismus projevuje velmi světlou, až průsvitnou kůží, bílými vlasy a červenýma očima. Genetická porucha je vzácná, ale může se vyskytnout u všech živočišných druhů.

Právě v Africe je albinismus velký problém, protože mezi černým obyvatelstvem osoby nápadně vyčnívají a lidé věří různým pověrám. Jediným řešením, jak zastavit šikanu a útoky na albíny v afrických zemích, je šířit osvětu mezi obyvateli. Například v Keni vsadili na soutěž krásy albínů.

Psalo se 13. června před rokem: