Blíženci
Autor: CNC

Lidé narození 14. června jsou Blíženci.  


Svátek slaví Roland

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Rolandek, Rolek, Rolík, Roly
  • Původ: Jméno Roland je německého původu. Pochází ze starogermánského jména Hruoland. Slovo „hruod“ znamená „sláva“ a „land“ je „země“. Přeneseně znamená Roland „slavný hrdina“ nebo „hrdina ze slavné země“.
  • Povaha: Rolandové jsou silné osobnosti. Vyznačují se ambiciózností i citlivostí. Nebojí se žádných překážek. Bývají nedůvěřiví. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znameníBerana, Ryb, Kozoroha a Lva . 

 


Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den dárců krve

14. června slavíme Světový den dárců krve. Tento den má za úkol vzdát hold všem, kteří se rozhodli darovat svoji krev pro záchranu jiného člověka. Každé dvě sekundy potřebuje někdo na světě transfúzi – ať už kvůli nemoci, zranění nebo plánované operaci. Dostatek krve od dárců je podmínkou pro fungování zdravotnictví, protože krev nemůžeme ničím nahradit.

Patronem tohoto dne v České republice je Červený kříž, který usiluje o bezplatné odběry krve po celém světě. U nás jsou odběry krve bezplatné, ale ve světě je toho dosaženo zatím jen v 62 zemích. Díky nezištnému darování krve se lépe zajistí bezpečnost pro příjemce, protože dárce nemá žádnou motivaci k tomu, aby zatajil důležité informace o svém zdravotním stavu.

Světový den dárců krve připadá na 14. června, protože se v tento den narodil objevitel Rh faktoru Karl Landsteiner. Významný den se slaví od roku 2005, kdy se za něj zasadila Světová zdravotnická organizace.

V České republice bohužel dárců ubývá. Světová zdravotnická organizace vydává doporučení pro počet dárců a v Česku jich chybí na 100 tisíc. Staňte se také dárcem a zachraňte někomu život, darování je naprosto bezpečné.

Psalo se 14. června před rokem: