„Často od prvodárců slýcháme, že mají strach, věří mýtům, které o darování krve kolují a díky tomu mají i zkreslené představy o tom, jak odběr probíhá. Po odběru však říkají, že kdyby tohle věděli, tak už přišli dříve,“ řekl plk. MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D. z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. 

Mýtus: Darování krve bolí

Fakt: Během odběru krve se používá stejná jehla, jako když vám odebírají krev u praktického lékaře. Jedná se tedy pouze o malé píchnutí, jak říká dětský lékař „jako od včeličky“. Jediný rozdíl je v tom, že jehla je v ruce déle. Pokud tedy zvládnete injekci od lékaře, určitě zvládnete i darování krve.

Mýtus: Jsem kuřák, a proto nemohu krev darovat

Fakt: Krev můžete darovat i jako kuřák.

Mýtus: Darování krve je časově náročné

Fakt: Samotný proces dárcovství trvá 10-12 minut, ale celý proces od vyplnění formulářů, až po občerstvení zabere cca 45 až 60 minut. A to jde, ne?

Mýtus: Jsem diabetik a nemohu krev darovat

Fakt: V případě cukrovky nemůžete krev darovat obecně tehdy, pokud používáte k její léčbě inzulin. Pokud cukrovku léčíte pouze léky, obecně krev darovat můžete. Samozřejme, vše závisí na vašem konkrétním zdravotním stavu a výsledcích krevních testů. Krev nemohou darovat např. nekteří pacienti s diabetem 2. typu s průvodními srdečními potížemi nebo špatným krevním tlakem.

Mýtus: Darování krve není pro vegetariány

Fakt: Obvykle se předpokládá, že vegetariáni mají v krvi menší množství železa, které je v těle spojeno s hemoglobinem.

Záleží však na tom, jak se vegetarián stravuje, protože jeho krev může být k dárcovství vhodná. Zelená listová zelenina a indická vegetariánská strava obsahuje velké množství železa, podobně jako maso.

Mýtus: Po darování krve musím ležet a odpočívat

Fakt: V každodenních činnostech můžete pokračovat téměř hned po darování krve, pokud budete dodržovat doporučený pitný režim. Také byste se měli vyhnout alkoholu a přímému slunečnímu záření po dobu 24 hodin.

I v den darování krve však můžete být v práci za hvězdu, nic vám v tom nebrání. Lékaři však nedoporučují žádné zvedání těžkých vah nebo cvičení v posilovně.

Mýtus: Darování krve vyčerpává krevní zásobu člověka

Fakt: Lidské tělo obsahuje asi 4-6 litrů krve. Během darování krve je odebráno cca 450 ml krve, které si tělo poté samo znovu vyrobí. Nemusíte se tedy bát, že by vám krev v těle chyběla. Tělo zdravého člověka se o sebe postará.

Mýtus: Během darování krve se mohu nakazit HIV nebo jinou infekcí

Fakt: Každý proces odebírání krve probíhá se sterilními jednorázovými pomůckami, takže žádné riziko přenosu infekcí nehrozí.

Mýtus: Již existuje náhrada lidské krve

Fakt: Vědci sice neustále testují a vyvíjejí náhražky hemoglobinu, ale v současné době stále neexistuje nic, co by nahradilo celou lidskou krev. Právě proto jsou noví prvodárci stále potřeba.

Mýtus: Jako žena nemohu darovat krev

Fakt: Podstata otázky způsobilosti dárcovství krve souvisí s hladinou hemoglobinu. Předpokladem pro dárcovství krve je minimální hladina 12,5 g/dl hemoglobinu v ženském těle. Hladina hemoglobinu u žen bývá nižší než u mužů, a proto je více dárců právě mužského pohlaví.

Pokud nemá žena podváhu a její hladina hemoglobinu je ideální, krev darovat může. Pokud je však žena těhotná nebo kojí, nejde to.

Každý musí začít sám u sebe

Na tuto problematiku v České republice upozornil výrobce značky zubních past parodontax ve spolupráci s Českým červeným křížem a rozjel kampaň „Neplivejte krev, darujte krev“, ve které inspiruje prvodárce k darování krve.

V úterý 11. června se na pražském Andělu koná speciální akce, kde bude připravena mobilní transfuzní stanice a vy si můžete nechat krev odebrat. Darovat krev však můžete v kterékoli transfúzní stanici v České republice. 

VIDEO: Primářka Daniela Dušková o současné situaci kolem dárcovství krve.

Video
délka: 02:11.60

Primářka Daniela Dušková o současné situaci kolem dárcovství krve. Daniel Vitouš