Kulturistika je individuální sport zaměřující se na tvarování lidského těla. Hodnotí se vzhled zahrnující mohutnost a vyrýsovanost svalstva, svalová hmota, symetrie nebo estetičnost postavy. Dosáhnout uspokojivých výsledků není jednoduché. Vyžaduje to tvrdý trénink v posilovně i správnou stravu.

Každý chceme vypadat, co možná nejlépe. Pokud ze sebe plánujeme udělat horu svalů, chce to především víru, trpělivost, tvrdý trénink a znalost svého těla. Ke cvičení se musíme správně stravovat, především zajistit přísun bílkovin. Někteří kulturisté však urychlují nárůst svalové hmoty pomocí zakázaných látek – anabolickými steroidy.

Kulturistika – jak správně začít

Důležité je nemít velké oči a stanovit si reálné cíle. Proto neočekávejte, že se vám během měsíce podaří shodit 10 kg tuku nebo nabrat 8 kg svalů. Lidské tělo má své limity. Proto se obrňte trpělivostí, protože kulturistika je běh na dlouhou trať. Výsledky však budou o to lepší.

Než půjdete do posilovny, důkladně si rozmyslete, co od svého těla chcete. Cvičte rovnoměrně, nezaměřujte se na jednu partii. Posilujte 2–3 krát týdně, svaly totiž potřebují odpočinek nejméně dva dny. Základ je se důkladně rozcvičit, jinak riskujete zranění.

Plně se soustřeďte na dané cvičení. Nezadržujte dech a dbejte na správnou techniku. Kulturistika může bolet. Na vás je, abyste udrželi bolest ve zdravé míře. Vhodné je cvičit ve dvou, kvůli motivaci. Jako začátečník samozřejmě nemůžete vědět všechno, proto si nesestavujte tréninkový plán sami a využijte pomoc odborníka.

Historie kulturistiky v kostce

Kulturistika má kořeny v antice, avšak jako sport se prosadila koncem 19. století. Její počátky najdeme v USA, do Evropy se dostala po 2. Světové válce. Mezinárodní asociace International Federation of Body Building (IFBB) byla založena bratry Weiderovými v roce 1946, uznání za oficiální sport se však kulturistika dočkala až v roce 1998.