ISIS plánuje zabíjet ve velkém. „Malé“ útoky jen odvádí pozornost, říká expert

Autor: mb - 
29. 7. 2016
17:14

Menší teroristické útoky by se mohly stát v Evropě každodenní realitou, varují američtí experti. Islamisté takto mohou údajně odvádět pozornost tajných služeb, zatímco plánují komplexnější teroristické akce. V Evropě si mezitím již prý vybudovali dobře organizovanou síť, která jim umožňuje bezproblémový pohyb po kontinentu i cestování do Sýrie a Iráku.

„Víme, že existuje velení, které řídilo některé z těchto útoků,“ prozradil nejmenovaný americký úředník listu Wall Street Journal. Měl tím na mysli nedávné teroristické útoky ve Francii a Německu. „Islámský stát má bojovníky v Evropě,“ dodal pak.

„V Evropě si (islamisté) vybudovali infrastrukturu, která jim umožňuje volný pohyb lidí z Iráku a Sýrie a zároveň poskytuje ideologickou a operativní podporu pro teroristické útoky,“ vysvětluje expert na terorismus, profesor Bruce Hoffman z Georgetown University.

Připomeňme, že uplynulé týdny byly pro Evropu plné teroru. V Německu minulý týden prakticky neuplynul den, aby nedošlo ke krveprolití. Ať už se jedná o útok sekyrou ve vlaku, zmasakrování těhotné ženy mačetou nebo odpálení bomby na koncertě. Ve všech těchto případech byli teroristé registrováni jako uprchlíci. Nejhorší útok ale zažila francouzská Nice, Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel 14. července najel náklaďákem do davu a zavraždil 84 lidí.

Francie pak tento týden zažila další šok, když dva muslimští teroristé vtrhli do kostela v Normandii a přímo v chrámě podřízli stařičkému knězi hrdlo. Zrůdný čin si nahrávali a vyzvali k dalším útokům ve Francii.

Rick Coolsaet, odborník na islámský terorismus a profesor na belgické univerzitě v Gentu, si ale myslí, že ti „praví“ teroristé teprve udeří.

„Tohle jsou amatéři a ne zkušení džihádisté. Jsou sice schopni provádět smrtící útoky a někdy jako v Nice i s vysokým počtem obětí, ale to je výjimka,“ domnívá se profesor.

Předseda amerického parlamentního výboru pro zpravodajské služby pak varuje, že se „neustálé, denní teroristické útoky“ mohou v Evropě stát normou. „Hrozba džihádistů jen tak brzy nezmizí. Ve skutečnosti se stane daleko závažnější. Podstata věci je ta, že radikální islám vyhlásil Západu válku,“ tvrdí David Nunes.

Doporučujeme
georg7 ( 13. září 2016 16:50 )

Danke ADOLFO MERKEL !!!

socan68 ( 30. července 2016 11:53 )

to nemá chybu, přitom je úplně všechno pravda

cestr ( 29. července 2016 23:32 )

Tebe jebne.

zaharvi ( 29. července 2016 22:18 )

těším až to bude v česku bouchat.jo debilní český národe.trp ,když máš řvát a bránit se držíš hubu.to vše vy české kur vy jste chtěli v listopadu 89.zdechněte.jedině spojenectví s ruskem nás zachrání.amerika je naše zhouba.už at je u nás ruská armáda,jediny prostředek míru a bezpečí.

marlen52 ( 29. července 2016 21:20 )

 všichni jsme tušili co příjde za zvěrstvo jen Merkelová ne a teď se tomu strašně diví. hlavně že měla plnou pusu xenofobie, ať si spočítá kolik už je mrtvých,znásilněných atd.

Zobrazit celou diskusi
Další videa