Pět let od Kauzy Nagyová a pádu Nečase: Ve vězení zatím nikdo neskončil

Autor: ČTK - 
11. 6. 2018
11:50

Zásah policie na Úřadu vlády, ministerstvu obrany i řadě dalších míst před pěti lety, 12. června 2013, vedl k pádu vlády Petra Nečase a jeho odchodu z čela ODS. Následně padla řada obvinění a začaly soudní procesy, které se táhnou dodnes. Na politické scéně se iniciativy chopil prezident Miloš Zeman, který přes nesouhlas parlamentních stran jmenoval dočasnou úřednickou vládu Jiřího Rusnoka složenou ze svých stoupenců.

Policie zadržela devět lidí, obvinění vyšetřovatelé předali osmi z nich. Policie obvinila ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou (nyní Nečasová), že stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a vládní koalicí z podzimu 2012.

Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku. K odstoupení z poslaneckých funkcí byli podle policie motivováni nabídkou členství v orgánech státem řízených společností. Nagyová navíc údajně zneužila Vojenské zpravodajství (bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek) ke sledování tří osob, včetně tehdejší manželky premiéra Nečase Radky.

Premiér Nečas 13. června uvedl, že nemá důvod rezignovat, protože nezískal informace prokazující trestnou činnost svých spolupracovníků. O tři dny později v noci po jednání grémia ODS oznámil, že následující den rezignuje na svou funkci. Skončil i jako předseda ODS.

Video Prohlášení premiéra Nečase: Nagyové nadále věřím - Jan Jedlička
720p 480p 360p 360p 240p 240p

Výkonná rada ODS pověřila grémium jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu dosavadní koalice (ODS, TOP 09 a LIDEM), s premiérem z řad ODS. Kandidátkou na premiérku za ODS se stala šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Opozice (ČSSD, KSČM) odmítala obnovení současné koalice s jiným premiérem a chtěla rozpuštění Sněmovny a nové volby.

 

ODS již 25. června oznámila prezidentu Zemanovi, že má 101 podpisů pro podporu případné nové vlády dosavadní koalice. Zeman však týž den jmenoval premiérem nestraníka (bývalého člena ČSSD) Jiřího Rusnoka, bývalého ministra financí své vlády. Učinil tak přesto, že s tím nesouhlasily strany bývalé vládní koalice ani opozice. Rusnokem navrženou vládu, kterou tvořila řada Zemanových příznivců, prezident jmenoval 10. července. Kabinet pak nezískal důvěru Sněmovny a téměř půl roku vládl v demisi. 

Policejní zásah z 12. června 2013 vyústil v řadu soudních kauz, z nichž většina ještě nebyla ukončena. Výjimkou je část kauzy tzv. poslaneckých trafik. Nejvyšší soud dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli imunitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a nelze je tedy trestně stíhat.

Video Policejní záznam zatýkání Jany Nagyové - ČT 24
360p 240p

Muži pak chtěli po státu téměř desetimilionové odškodné, nakonec po dohodě dostali částky v řádu statisíců korun. Kauza však pokračuje, obvinění čelí bývalý premiér Nečas, jeho současná manželka Jana Nečasová, dříve Nagyová, a bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček.

Nečasová figuruje i v dalších kauzách. V jedné z nich, která se týká zneužití Vojenského zpravodajství, jí Obvodní soud pro Prahu 1 loni v listopadu uložil dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti. Podmíněné tresty dostali také obžalovaní zpravodajci Kovanda, Páleník a Pohůnek. Tresty jsou nepravomocné.

Nečasová čelí také s společně s lobbistou Ivo Rittigem žalobě za údajné vyzrazení utajované informace BIS. Loni v lednu soud Nečasové uložil podmíněný trest v délce 1,5 roku, Rittigovi a jeho právníkovi Davidu Michalovi pak devítiměsíční podmínku. Odvolací soud ale vrátil případ k novému projednání.

Další obžaloba, která se týká Nečasové, je z krácení daně. Policie ji v březnu 2015 obvinila kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, například drahé kabelky, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala. Cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činí 736 tisíc korun.

Doporučujeme
austral ( 12. června 2018 21:44 )

Ty dva gauneři se smějí tomu jak naše soudy pracují.

austral ( 12. června 2018 21:42 )

Nic než pravda.ODS je zločineckou stranou již od jeho založení kdy papatunel Klaus začal privatizovat.To začalo tím že se kradlo a tunelovalo bez zákonů.A další dvě vlády ODS Topolánka a Nečase v tom jenom pokračovali.Kauzy,kmotři a mafie.Jak této straně může dát někdo hlas je blázen.

poblion ( 12. června 2018 06:18 )

Nagyová - babochlep - vypadá jako Dafne z Někdo to rád horké. Hnus!

tomik007 ( 11. června 2018 15:22 )

NEJHNUSNEJSI PAR - od doby Kopczema a Veverczaka

teqila1949 ( 11. června 2018 13:35 )

politická mafie ODS!! soudní mafie, a její dva komedianti,zloději,tuneláři,sedřená kantýnská,a premier zločinecké ODS!! Už zase Fiala,Stajnura,Němcová ikona třicet let zlodějin si vyplachuji huby slibují,lžou!! budeme snižovat daně,mín byrokracie,nebudeme krást, budeme jiní!! voliči kolikrát nám zloději ODS tohle říkali,slibovali dvacetpět let lhaní,křiváren,zlodějin,organizovaného zločinu a včera Stajnura ve 24 bukvici Moravcovi říkal tyhle omleté lži,křivárny jen se dostat k moci a zase nám ukáží demokracii zloděju,dobytka,dříču,tunelářu ! Jen obecný trotl,zloděj,tunelář, muže věřit,volit mafii zloděju ODS!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa